Turk- Rus Kizlari arasindaki farklarr

Degisik konulari burada tartisiyoruz
улетаю в даль безоблачную
в город жаркий пятизвездочный!
lida83
лягушка-путешественница

Фото: 48

bundan şoka girdim valla ya ...
улетаю в даль безоблачную
в город жаркий пятизвездочный!
lida83
лягушка-путешественница

Фото: 48

Мы на грабли не наступаем, мы на них радостно прыгаем !
ZaferAntalya
отдайте взад розовые очки!

Фото: 3

-------------------------------------------------------------------------------------------
Leyla hanim,
Ben bir Turk erkegi olarak oncelikle soylediklerinizden pek birsey anlamadim. Burasi turk-rus sitesi oldugu icin ya turkce ya da rusca yazin, azerice cok degisik,anlayamiyorum duzgun olarak. Anladigim kadari ile devamli olarak ruslari asagilamis, bizleri yuceltmissiniz. Bu irkci yaklasim hem yanlis hem de bu yazinizi nasil silmediler hayret dogrusu. Kizsaniz da sizin deyiminizle ruslarin hosgorusune hayran olmaniz gerekir. Ben de bu sitede cok eski degilim, ama sayet ruslara bir kizginliginiz varsa - ki oyle zannediyorum var- burasi kisisel bosalma yeri degildir. Bir de muslumanlar soyle iyi, hristiyanlar boyle kotu demissiniz bu da hem akil disi, her iki gruptan da degisik karakterli insanlar var yeterki siz gormek isteyin. Burasi herhangi bir inancin propaganda yeri de degildir, cok istiyenler kendi inanislarini oven internet sitelerinde bunu yapmalilar. Dini farkliliklari one cikarmak, tarih boyunca insanogluna savas ve vahsetten baska bir sey getirmemistir. Herkes inanci veya inancsizligini kendinde tutar ve digerini asagilamazsa ancak o zaman yasanabilir siddetsiz bir dunya yaratiriz. Ama sizin boyle bir kayginiz yok anladigim kadariyla. O zaman lutfen biraz ya susun okuyun, anlamaya calisin ya da lutfen bu kadar cok insani haksiz yere rahatsiz ettiginiz icin ozur dileyin ve yazmaga devam edin, yoksa sizden son ricam burayi terkedin gidin. Kufurler, asagilamalar ancak sahibine geri doner lutfen bunu unutmayalim.
polushka_polye
цётэрис парибус

Фото: 10

ZaferAntalya

İrochka - anlaşıldı,
hatalıyım, ssory.
ben kaçar
в баню неохота
ZaferAntalya

Simdi bunlari niye anlattim: Madem bir fark yok; SIKI DURUN: Turk- Rus bayan arasindak farklari degil ama; SIMDIKI TURK-RUS BAYANLARLA, BUNDAN IKIBIN YIL ONCEKI ROMALI BAYANLAR ARASINDAKI FARKLARI MERAK EDIYORUM. Saka degil gercek bir merak bu. Bilen varsa bizi aydinlatsin, bu konu herkesi ilgilendirir, hatta bundan bir master,doktora tezi bile cikar... Haydi, forumchanki buyrun tarihin derinliklerine bir isik da siz tutun... Bunu yapanin kirk yil kolesi... yok o kadar degil ama tesekkurlerimle bir kaave ismarlarim tabii...

bende bu sorusuna katılıyorum bilmek istiyorum, neden bazi türk erkekleri, annelerin İtalyan olduklarını anlatmışlar acaba

polushka_polye, Rusya'da Çingene'e Romalı derler
Azy gum garum gerum, gazy gumga... Azy gum garum gerum, gazy gumga
Irochka
Sonnige Paradys

Фото: 205

azerbaycanturku
странствующий суфий

İrochka, yetiiiiş!
döndü bu! beni münafık olmaktan kurtarın ne olur!
ZaferAntalya

onlar her zaman geri döner
Irochka
Sonnige Paradys

Romalılar konusunda - o zaman orda insanlık denilen bir şey yoktu ki.
karşılaştırılmaz...
bence...
ZaferAntalya

forum kurallarını okuyun
bomba-gibi
странствующий суфий

Фото: 1

Irochka, söz verdiğm gibi - rahat duruyorum,
ama tansiyonum fırladı
ZaferAntalya

Zaferciğim, müslümanlar şeytanı nasıl kovar? şöyle mi? inşallah, geri dönmez bir daha
بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيم
Irochka
Sonnige Paradys

euzu billahi mine şeytani racim
ZaferAntalya

Romski Jezik (Çingene Dili) bkz: /forum/go/dc88378bedd7a5ce23ba4a117143efa3
Cingene dilinde Rom= "insan" demekmis. (Meraklisi icin not: Butun dillerin ilkel formlarinda insan kelimesi sadece kendi toplumunu tanimlar, baska insan gruplari, yabancilara insan denmezmis.) Yani burada da Roman diyerek kendilerini tanimliyorlar insan olarak... Turkce'de de roman denmege baslandi son zamanlarda, artik cingene demek ayip kaciyor nedense :)) Ama Roman ile Roma'liyi karistirmamak gerek. Yani onlar bilindigi gibi Hint kokenli gocebe insanlar, Roma ile uzaktan yakindan alakalari yok tabii..

Ben ozel olarak bazilarinin annelerinin Italyan olmalarini anlatmalari ile ilgili degilim, merakim su: Zamanimizdaki kadinlar ile 2000 yil onceki kadinlar arasinda benzerlikler var midir, erkeklerle iliskileri acisindan. Yani bir suru sey aslinda sekil degistirmis ama isin ozu ayni, o yazimda birkac sey yazdim bugune parallik gosteren. Hatta biraz daha geriye gideyim, sunu okuyun: Bir annenin ogluna nasihati: "Oglum artik buyudun, erken yat, erkan kalk, kendine bir is bul, calis, duzenli bir hayata alismalisin." Ne dersiniz acaba bu laf kac yil once soylenmis olabilir? Soyleyeyim; bundan 4500 (yazi ile dortbin besyuz) yil once, Sumerler zamanindan kalan bir tablete yazilmis bir yazi... Aile kavraminda cok fazla degisiklik yok, teknoloji haric tabii. Ben de kadin-erkek iliskilerinde Romali kadinlar ( o zamanlar en ileri toplum onlar) ile simdiki kadinlar arasinda ne gibi farklar olabilir diye merak ettim...
polushka_polye
цётэрис парибус

Romalılar konusunda - o zaman orda insanlık denilen bir şey yoktu ki.
karşılaştırılmaz...
bence...

--------------------------------------------------
Insanlık, sosyal olarak pek bir değişim göstermedi, bunu anlamak için bira tarih bilgisi gerekli... Bir örnek vereyim: Roma imparatoru Perikles, kendisine eş olarak aşık olduğu Sparta'lı bir bayanla evlenmek ister. Ama o zamanlar Roma'lılar, diğer toplulukları aşağı görür, onları sadece köle ve cariye olarak alırlardı. Imparatorun cevresi bu evliliğe karşı çıktı, geleneklerimizde de boyle bir sey yok diyerek. Ama ayni zamanda büyük bir hatip olan imparator Perikles, Sparta'lı ASPASIA ile evlendi. Boylece, bir Roma vatandaşı, tarihinde ilk kez yabanci bir kadınla evlenmiş oldu, hem de bunu yapan bir imparator. Sonunu da merak ediyorsanız, Perikles olene kadar sadık bir eş olarak kaldi sevgili eşi Aspasia'ya...O zaman da boyle şeyler var, bir de buyuk hukuk adami SOLON var ki ROMA hukuku denince akla ilk gelenlerden, hala onun fikirleri devam ediyor universitelerde, devletlerin kanunlarinda onun mantalitesi vardır Viktorya hanım. Örneğin bizim hukuk sisteminin bir parcasi da Roma hukukundandır. Sanmayin ki insanlik hic yoktu o zamanlar. Ama tabii, öldürülen köleler (meşhur Spartakus ayaklanması!!!) ,zevk, eğlence bir taraftan devam, zavalli insanlar ( ozamanların köleleri) şimdi ise ücretli çalışanlar... Zevk, sefa içinde olanlar aynen devam ediyorlar... İşin özü aynı, kullandığımız aletler farklı...
polushka_polye
цётэрис парибус

Ama tabii, öldürülen köleler (meşhur Spartakus ayaklanması!!!) ,zevk, eğlence bir taraftan devam, zavalli insanlar ( ozamanların köleleri) şimdi ise ücretli çalışanlar...

bunların haricinde de bir çok vahşet vardı,
abuk subuk aışkanlıklar,adetler,
hristiyanlık gelmeden önce Roma çok farklı bir yer idi. (tekrarlayayım - ben musulmanım)
ha - bir çok büyük düşünür de ordan çıktı - kabul ediyorum.

ben ilk sorunuzu galiba yalnış anladım - ondan o zamanın durumuna daldım.

kadın ise her yerde her zaman aynıdır - ona yaratıldığında değişmeyen özellikler verildi.
ZaferAntalya

Her zaman buralardayım
BALTACI
Baltaci Pasa

Фото: 124

Her zaman buralardayım

--------------------------
Tebrik ederim böyle beş yıldır devam edebilen bir topic açtığınız için. Hatta ben bu konunun tıpkı rüya tabirleri veya şifalı otlar gibi gibi hiç bir zaman bitmeyeceğine, katılan yeni insanlarla nesiller boyu devam edeceğine inanıyorum...
polushka_polye
цётэрис парибус

Модераторы

vika, Natali$ka

Фильтры

След.Пред.

Навигация

Вернуться в Sohbet Sohbet