А давайте говорить по-турецки?

Все вопросы, связанные с изучением, происхождением и грамматикой турецкого языка. Переводы текстов, песен. Изучаем турецкий вместе!
Affedersin. 3 hafta Turkiye gidecem. Sonra tam nerde yasamak olacagiz bilmiyorum...Kemerde her halde
Изображение
Tanuk
In Style Prada

Фото: 36

Affedersin. 3 hafta Turkiye gidecem. Sonra tam nerde yasamak olacagiz bilmiyorum...Kemerde her halde
öyle mi? Ben Kemer'den çok hoşlanıyorum, önce orada sık sık tatil yapıyordum, çok güzel bir yer bence.
Olan oldu, olacağa bakalım
santa
Султан-ПАША

Evet! Bende Kemer cok seviyorum!
Изображение
Tanuk
In Style Prada

Фото: 36

Affedersin,belki söylememem gerekirdı,ama dayanamadım...Sen de farkındasın,Santa baya hata yapıyor.
Diyorum ki gramer hataları gördüğümüz zaman düzeltelim .Bence biz onu niçin konuşuyoruz...
Benim için bu çok önemli . Ya,sizin için?
alona1
Султан

Фото: 1

Affedersin,belki söylememem gerekirdı,ama dayanamadım...Sen de farkındasın,Santa baya hata yapıyor.
Diyorum ki gramer hataları gördüğümüz zaman düzeltelim .Bence biz onu niçin konuşuyoruz...
tabii ki önemli, canım, ben nerede hata yapmışım bana yazarmısın?
santa
Султан-ПАША

aman da amannn. Güzel bir konuşma başlıyormuş.. ahhhhhhhhh
♥ღ♥ღ♥ღ
nyurkaa
Kinali kuzu

Фото: 288

Çok ama çok üzür diliyorum,ben Tanuk yerine senin nikini yazdım.Ne olur kusuruma bakma.
Ben nasıl böyle bir hata yaptım...
alona1
Султан

öyle mi? Ben Kemer'den çok hoşlanıyorum, önce orada sık sık tatil yapıyordum, çok güzel bir yer bence.

nerde hata yaptigini soyleyeyim
konusmalarinda ruh yok
en azindan turk ruhu yok
senin yazilarini okurken sanki kulagima japon yapimi bir robot fisildiyor
meselaaaaa..
senin cumleni bir turk soyle derdi
aaaaaaaa oyle mi?.. kemer, gercek cok hos bir yer..daha once bir cok kez orada tatil yapmisligim vardir..
dil de ruhu yakalamak cok onemlidir
baska bir dili kendi lisanlariyla konusmaniz sizi cok sempatik gosterebilir ama daha devamli bir iliski dusunuyorsunuz oranin ruhunu ve mizacini da ogrenmelisiniz..yoksa dillerini bilseniz de yalniz kalirsiniz
tzar_petro
Царь со справкой

Фото: 2639

dil insanlarla beraber olmak
onlar ile muhabbet yapmak icin ogrenilir
hava atmak.. baskasina karsi ustunlugunu ispat etmek icin ogrenilirse cok yanlis olur
cok eskilerde eski grek dili sonra farsca ve sonrasinda fransizcaydi simdilerde ise dunya dili ingilizce oldu
mesela tsarlik rusyasinda aristokratlarin birbirlerine fransizca sozlerle atifta bulunmasi ve bizim turklerin batiya hayranligina binaen fransizca kelimelerin dilimize girmesi.. simdilerde size amerikanizm populeritesi var
dilin korunmasinda en onemli etken dindir(arabca'nin asli kuran in dilidir.. degisik arab ulkelerinde bir cok arab aksani oldugu halde herkes fusha arabcayi anlar.cunku kuranin tek harfi bile degismemistir..ama arabca kadar eski olan latin dili fransizca italyanca romence arnavutca ispanyolca portekizce diye cesitlenmistir)
dinin yavrucuklari da adetler ve kulturdur
bir insan once dinden sonra da adetlerinden uzaklasirsa kultur yozlasmasi kacinilmazdir
mesela ben sahsen bu rus gelinleri cogalirsa bizim turkceyi maskara etmesinden korkuyorum
aferin sana diye bir olabilir mi:-)))))
cok ilginc bir nor daha
belki sizi sevindirmeyecek ama
ruslarin turkce konusmasi hic de sempatik gelmiyor bana
ve hatta korkutuyor
niye oldugunu pek merak etmiyorum
hic de ogrenmek istemiyorum
ama surasi varki turkceyi ruslar kadar kolay ogrenip guzel konusan baska bir millet yoktur herhalde
belki de ruslarin genellikle turklerin yalniz inancsiz ve kokleri olmayanlariyla tanismalarindan dolayi kendilerine fazla guzellik katamamalaridir asil olay
ama dun bir tane tesetturlu kadin gordum taximde istiklal caddesinde
kadinin elini tutan da guzel bir cocuk vardi
180 boylarinda modern tesetturlu ve buyuk bir ihtimanlle rus ya da ukrandir
bosnak olabilmesi uzun bir ihtimaldi cunku artik bir rusun kokusunu 1000 metreden alacak kadar experi oldum bunlarin
gercekten o kadar kalabalik da bir yildiz gibi parliyordu ve herkes tarafindan saygi ve giptayla karsilaniyordu
rusyayi ,turkiyede yasamaya calisan ruslar ancak kendilerini kandirirlar
siz bakmayin bizim turklerin biz laikiz ataturkcuyuz moderniz laflariyla bati hayranliklarini ve turlu turlu komplexlerini yasamak icin, kendi adetlerini goz ardi ederekten bunu bir utanc olarak gorup yasamamalarini
surasi varki en isigi olmayan bir turk bile ,adalet ,medeniyet ve insanligin en ustun ve saygin duyulan osmanli imparatorlugundan miras kalan bu topraklar icin yasi yirmiye degmemis bir cok kinali
kuzularin feda edilmesiyle elde edilen mutlulugun parcasidir.. ve onun huzursuz mutlulugu bile bir rusun gozlerini kamastirir.. yuzleri gulectir turklerin ama bir o kadar da ciddi ve goz korkutucudur.. asyalilarin sirinligini ,,alcakgonullugunu .. batililarin gorunusu ve durusunu almislardir..
benden size tavsiye ey rus gelinleri
turkiye de insanliginizi kocalariniz atalari gibi yasayin ki kocalariniza galip gelerekten utandirin
ve boylelikle evliliginiz daim olur
yoksa bir gun bir yerde kopar
devamli olsa da saglikli olmasi cok uzak bir ihtimal
tzar_petro
Царь со справкой

Fatih, bu konu Türkçe öğrenler için, burada pratik yapıyoruz sadece.
Uzun konuşmalar etmek istiyorsan Sohbet Sohbet konusunda konuş
moderator
rudy-rogue
Партизанка

Фото: 14

Çok ama çok üzür diliyorum,ben Tanuk yerine senin nikini yazdım.Ne olur kusuruma bakma.
Ben nasıl böyle bir hata yaptım...
onemli degil, guzelim.
santa
Султан-ПАША

ben burda arkadaslarin yanlisini duzeltiyorum
ve dil konusunda da goruslerimi belirtiyorum
kufursuz gunahsiz konusuyoruz
eger biraz aklini calistirirsan ve kafani yorarsan yazdiklarim okurken hem turkce pratik yaparsin hem de bir seyler kaparsan turkiye hakkinda
moderatorluk durum yok burda
golge etme .fazla ihsan istemez
tzar_petro
Царь со справкой

bu arada ismimi her yere yazma
burda tzar petroyum ben
gercek hayatta ise sizlere cok uzak birisiyim
rica ederim
ok?
tzar_petro
Царь со справкой

Diyorum ki gramer hataları gördüğümüz zaman düzeltelim .Bence biz onu niçin konuşuyoruz... Benim için bu çok önemli . Ya,sizin için?

Arkadaşlar, birde sorayım. Birbirimizin hatalarını düzeltecek miyiz?
♥ღ♥ღ♥ღ
nyurkaa
Kinali kuzu

moderatorluk durum yok burda
golge etme .fazla ihsan istemez

Durum var her zaman zaten. Seni rica ettim ve uyardım
rudy-rogue
Партизанка

Tamam, anlaştık
rudy-rogue
Партизанка

İyi olur.Hemde çok iyi.Ben mesela gramer tam olarak bilmiyorum.
alona1
Султан

Ben bir şey merak ettım.Siz Türk TV izliyebiliyormusunuz?Evet ise hangi kanal,ve hangi programlar,diziler?
alona1
Султан

Ben izleyemem maalesef. Onun için özel anten almak gerek. Yaaa böyle kocaman anten pencerenin arkasında olmasını hiç istemem..
Türkiye'ye geldiğimde o kadar ezberlediğim AZ SONRA, diye tekrar tekrar dinlerim.. ahhh nostaljiii
♥ღ♥ღ♥ღ
nyurkaa
Kinali kuzu

Ben bir şey merak ettım.Siz Türk TV izliyebiliyormusunuz?Evet ise hangi kanal,ve hangi programlar,diziler?

Bir türk kız arkadaşım var. O, birkaç gün önce bir dizi bana anlattı.
İzninizle..
Bir çocuk var, Kenan, bir fabrikada çalışıyor. Onun sevglisi de var, evlenecekler..
Ama fabrıkanın sahibinin oğlu kıza aşık oluyor. Kız için Kenan'ı ortadan kaldırıyor, Kenan ölmüyor.. Sonra kızla zengin çocuk birlikte yaşamaya başlıyor, kıza zorla sahip oluyor yanı..
Ama kız çok ağlıyor, çok isyan ediyıor. Namusu için onunla evlenmeye karar veriyor..
Sonra Kenan geliyor, yaşadığı anlaşıyor, dünyası başına yıkılıyor Kenan'ın. Ve zengin çocukla savaşmaya başlıyor.
Kenan'a bir yerden miras kalıyor..
Bir gün kız Kenan'a gidiyor, Affet, diyor. Kenan şöyle diyor, Neden yaptın, sevgimiz bu kadar ücüz müydü. Sahıp oldu bana zorla, kız diyor. Kenan inanmıyor ve diyor ki İçinde senin olmadığın bir hayal bile yoktu..
İşte bu kadar.. devamı bilmiyorum..
♥ღ♥ღ♥ღ
nyurkaa
Kinali kuzu

Модераторы

vika, Natali$ka

Фильтры

След.Пред.

Навигация

Вернуться в Турецкий язык