ORTA/YUKSEK SEVIYE:интересное...на турецком...внутри вложена картинка

Все вопросы, связанные с изучением, происхождением и грамматикой турецкого языка. Переводы текстов, песен. Изучаем турецкий вместе!
Sizce dogru mu?

Изображение
Изображение
Выучить турецкий? Это нетрудно!
Aleyna
Ogretmen (Clubber)

Фото: 6

Сыграем в карты? \ Kâğıt oynayalım mı?

[ URL ]

A (Bey), K (Papaz), Q (Kız), J (Vale, Oğlan), 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2.

Kağıt destesi колода карт
KOZ козырь
kâğıt dağıtmak — сдавать карты
kâğıt oynamak — играть в карты
koz kırmak — ходить козырем/с козырной карты; козырять;
koz nedir? — что козыри?, какие [у нас] козыри?

Renkler Масти

♣ sinek

karo

kupa

♠ maça
Изображение
Aleyna
Ogretmen (Clubber)

Ой!
А можно картинк уперевести... там помойму что-то интересненькое, а у меня в чловаре не все слова, каша кая-то получилась...
Мечты не работают, пока не работаешь ты!
lulik
Forever with Turkey

Фото: 1

Интересненько насколько я по смыслу поняла, сравнивается женщина и ее поведение с ребенком Алейнушка, разложи нам по полочкам перевод, ну ходя бы самые сложные конструкции
rudy-rogue
Партизанка

Фото: 14

хорошо!!
просто мне оч понравилось
через несколько минут напишу перевод
Изображение
Aleyna
Ogretmen (Clubber)

Bir kadın çocuktur aslında.
Любая женщина на самом деле - ребенок
Çocuk gibi davranmayı sever.
Любит вести себя как ребенок
Erkeğin kendisine bir çocuğa gösterdiği şefkati göstermesini ister.
Хочет чтобы мужчина относился к ней с такой же нежность, как бы он относился к ребенку (досл. от мужчины - к себе как по отношению к ребенку нежность показывал - хочет )
Bir çocuğu okşar gibi incitmekten korkarak okşamalıdır erkek kadını.
Чтобы её ласкал так же нежно, боясь причить боль, как бы ласкал ребенка
Ama çocuk gibi de davransa, her kadın dinlenilmeyi, dikkate alınmayı ister.
Но даже если и ведет себя как ребенок, то это она хочет чтобы ее слушали и на нее обращали внимание
Yani bir kadının çocukluk yapmasına izin vereceksiniz,
То есть, вы (мужчины) должны позволять женщине быть ребенком
ama asla onu bir çocuk olarak görmeyeceksiniz...
но никогда не воспринимать ее как маленького ребенка

Вот может покажется трудной, попробую связанные слова одни цветом выделить...

слово KADIN опущено Erkeğin kendisine к себе - относится еще раз и к göstermesini bir çocuğa gösterdiği şefkati göstermesini[color=green] [color=purple]ister.
Изображение
Aleyna
Ogretmen (Clubber)

вот спасибо, дорогая!
а то я с этими -masını, -mesini запуталась что-то
rudy-rogue
Партизанка

MASTARlar
отглагольные имена, кот. могут приниматьпадежные афф. и аффиксы принадлежности
Изображение
Aleyna
Ogretmen (Clubber)

[color=666666] Sigara içen birini öpmek küllük yalamaktan farksızdır [/color]

Bedavaya sadece güneş doğar.
Изображение
Aleyna
Ogretmen (Clubber)

про пепельницу и у нас так говорят!
rudy-rogue
Партизанка

Bir Bebeğin Yarım Kalmış günlüğü

5 Ekim: Bugün var edildim. Buradayım. Varım. Müthiş bir duygu bu. Var olduğumu henüz annem ve babam bilmiyor. Bir elma çekirdeğinden bile küçüğüm. Ama ne de olsa, ben benim. Varım ya! Bu bana yetiyor. Henüz bedenim belli belirsiz, yüzüm yok ama, varlığımı ve benliğimi hissedebiliyorum. Bir kız olacağım ve baharda çiçekleri seveceğim.

19 Ekim: Biraz büyüdüm. Kımıldamam mümkün değil. Annem henüz farkında değil ama onun kanıyla besleniyorum. Kalbini dolaşıp gelen sımsıcak kan bana geliyor. Beni sevecek bir kalbin kıpırtılarını şimdiden hissediyorum. Annem beni çok sevecek. Annem için güzel bir sürpriz olacağım.

23 Ekim: Hiç göremediğim bir el ağzımı biçimlendirmeye başladı. Dudaklarımda onun dokunuşunu hissediyorum. Bu "el"in dokunduğu yerler dudağım damağım oluyor. Düşünün bir yıl sonra bu elin dokunduğu yerde tebessümler açacak, güleceğim. Dudağımdan ve dilimden sözler dökülecek. Herhalde önce "Anne!" diyeceğim. Anne duyuyor musun beni? Seninle konuşacağım. Sana güleceğim. Kimilerine göre hâlâ daha var değilmişim… Nasıl olur? Varım ve gülücükler sunacak dudaklarım da olmak üzere ya… Hem sonra bir ekmek kırıntısı ne kadar küçük olursa olsun yine ekmektir. Öyle değil mi anneciğim? Ah bir konuşabilsem!

27 Ekim: Bugün pek mutluyum. İçimde tatlı bir kıpırtı başladı. Artık bir kalbim var. Kalbim atmaya başladı. Hayatım boyunca böyle atıp duracak. Sevgilerle dolduracağım kalbimi. Tıpkı anneminki gibi... Annem bedeninde iki kalbin birden atmaya başladığını bilseydi ne kadar sevinirdi! Duyuyor musun anne?

2 Kasım: Her gün biraz daha büyüyorum. Kollarım ve bacaklarım da biçimlenmeye başladı. Hele bir büyüsün kollarım bak nasıl kucaklayacağım seni anneciğim. Şu ayaklarım da tamamlansın da, beraber çiçekli bahçemizde yürürüz. Belki birlikte okula gideriz.

12 Kasım: Ah evet… Bunlar, bunlar ne kadar sevimli ve küçük şeyler. Aman Allah''ım parmaklarım da çıkmaya başladı. Bunlarla çiçek toplayacağım, annemin elini tutacağım, kalem tutacağım. Belki de güzel bir şiir yazacağım. Anneciğim, orada mısın? Ellerimi ellerinin arasına koymak için sabırsızlanıyorum.

20 Kasım: Oh, nihayet.. Annem doktora gitti. Burada olduğumu öğrendi.. Yaşasın! Doktor teyze özel bir cihazla gördü beni. Ultrason diyorlarmış. Resmimi bile çekti. Sevinmiyor musun anneciğim? Seneye kalmaz kollarının arasında olacağım…

25 Kasım: Artık babam da burada olduğumu biliyor. Fakat henüz kız olduğumun farkında değiller. Onlara sürpriz yapacağım..

10 Aralık: Bugün yüzüm tamamlandı. Artık iki güzel gözüm, bir küçük burnum, dudaklarım ve yanağım var… Anneme benziyorum galiba…

13 Aralık: Artık çevreme bakabiliyorum. Etrafım çok karanlık ama olsun. Yine de mutluyum. Yaşıyorum ve varım. Kısa bir süre sonra gün ışığını görebileceğim, renkleri ve çiçekleri tanıyacağım. Rüyamda gördüm. Dünyada gökkuşağı diye bir şey varmış.. Onu çok merak ediyorum.. Anneciğim, babacığım sizin yüzünüzü de göreceğim. Tanışacağız…. Mutlu olacağız. Gülüşeceğiz..

24 Aralık: Kulaklarım daha iyi duyuyor artık. Anneciğim, senin kalbinin seslerini duyuyorum. Benim kalbimin atışlarını da sen duyabiliyor musun? Hatta sesini bile tanıyabiliyorum. Sesin ne kadar tatlı… Hiç duymadığım bir şey bu… Güzel ve sağlıklı bir kız olacağım. Kollarında uyuyacağım, yüzüne bakacağım, o tatlı sesini dinleyeceğim. Benim için ninni de söyleyecek misin anneciğim? Sen de beni özlüyorsundur mutlaka… Beni koklayacaksın.. Çok seveceksin, değil mi?

28 Aralık: Anne burada bir şeyler oluyor. Doktor abla neden mutsuz bakıyor böyle... Sen acı çekiyor gibisin. Kalp seslerin değişti... Sustun. Benimle niye konuşmuyorsun anne? Anne… Anne… Anneciğim… Yüzümde soğuk bir şey hissediyorum. Anne, yüzümü parçalıyorlar... Anne bir şeyler yap… Anne… Kolumu çekiyorlar anne… Canım yanıyor anne... Anne… Ayaklarımı parçalıyor bu şey anne... Beni sana bağlayan damarı kopardılar anne… Anne kalbimi parçalıyorlar… Anneciğim… Anne… Anne… An… Ah! Kürtajınız ta-mamlandı hanımefendi. Geçmiş olsun
Изображение
Aleyna
Ogretmen (Clubber)

я всё конечно же не перевела, но догадалась о чём это читала историю на русском

нужно будет поупражняться-таки в переводе!
rudy-rogue
Партизанка

Bir bebegin gunlugu :)

Сообщение Aleyna | 2006/07/31 23:35
Bir bebegin gunlugu :)

1. gün Böylesi kötü bir başlangıç beklemiyordum. oha hortumumu bile kesmişler! meme diye, süt diye birşey varmış. nerden nasıl bulunur bu ya? hayattan daha 1. günden soğutacaklar beni.

2. gün Meme buldum ama bundan süt gelmiyor, emiyorum allah emiyorum,tık yok, süt başka yerde mi? neyse biraz daha emdim geldi, fazla abanınca meme sahibi kişilik bağırdı, ne bağrıyosun açım ben! Çok yalnızım be sözlük. hayır bişi değil içerdeyken de yalnızdım ama yediğim önümde yemediğim arkamdaydı en azından, bak yine aklıma geldi,hortumu bile kestiler yaa! uykum geldi yine. zzzzz!

3. gün memeyi sevdim, bu dünyadaki tek dostlarım bu iki meme. iyi kivarsınız.

4. gün bugün bir sürü olaylar oldu, gürültü yaptılar, başka biryerlere gittik galiba. memeden ayrılınca bağrıyorum geri geliyor, sonra uyuyorum, uyanıyorum bir bakıyorum meme yok, neyse ama tekrar bağrınca geri geliyor nasılsa. s.çmak da zevkliymiş be, eskiden yapamıyordum.

5. gün bugün 15 kez kaka yaptım, rekorumu geliştirmeliyim. dikkat ettim de her yaptığımda temizliyorlar, bunu sevdim. dikkatimi çeken bir noktada şu ki, amma koca kafalıyım be arkadaş, ağır mı ağır tutamıyorum şerefsizim, pat o yana, pat bu yana, dikkat etseler bari de çatlatmasak daha ilk günden.

6. gün avucuma ne verseler hemen tutuyorum, tik gibi birşey, maalesef farkettiler, herkes parmağını veriyor avucuma, mecburen tutuyorum, alemin maymunu oldum iyi mi? bu arada ne çok uyuyorum ya arkadaş, atamadım şu yorgunluğu, daha çok süt içeyim en iyisi. hayır içtikçe de yoruluyorum o da ayrı, nerde o eski günler, hortumdan geliyordu. Ne güzel, şimdi em allah em, bak yine aklıma geldi, şerefsizler kesti hortumu yaa.

7. gün bugün solaryuma girdim, sarılık mı ne ondanmış. yine uykum geldi.

8. gün biraz daha iyi hissetim kendimi, daha çok süt içiyorum artık. Kaka yapma işini de tam alt açma anına denk getiriyorum ki etraf pislensin, eziyet olsun. naapayım ama alt açıkken daha rahat roketleyebiliyorum. Kaka yaparken başka birşey daha yapıyorum galiba, anlamaya çalışacağım bakalım.

9. gün Çok fena hıçkırık tutuyor, geçsin diye nefesimi tutayım dedim onu da beceremedim, neyse ki süt içince geçiyor. bu süt her derde devaymış, bugün bunu gördüm.

10. gün Sütten başka birşeyler verdiler, var ya, yeter artık be, tam alışıyordum yine dayadılar başka birşey, hayret bişi ya, vitaminmiyiş neymiş. bu arada memelerin arasından dün gördüğüm lavuk gündüzleri piyasada yok akşamları geliyor sadece, hadi bakalım hayırlısı.

11. gün Al işte, başladı yine bir arıza. sütten sonra çok feci karnım ağrıyor, böyle gaz gibi bişi, eğilip bükülüyorum, binbir şekile giriyorum çıkaracağım diye. Sırtımı falan sıvazlayın bari be kardeşim.

12. gün Bütün gün gazdan kıvrandım arkadaş ya, bela oldu başıma, yaygarayı bastım ben de. Uyutmadım, diktim bunları da hazır asker. Sonra bir saldım ki evlere şenlik, akabinde uyudum hemen gerisini hatırlamıyorum

13. gün Annemin suratına s.çtım. tamam utandım biraz da insan bebeği g.tünden öper mi yaa. ayıp oldu di mi? Naapıyım abi, neyse fazla kızmadı herhalde.

14. gün anneme kırmızı renkli birşeyler içiriyorlar, o zaman süt daha bi randımanlı oluyor sanki, böyle tadı da hoşuma gidiyor, şu memelere bir rating aleti taksalar da hangisini sevip hangisini sevmediğimi söyleyebilsem.

15. gün Topuktan kan alıp duruyorlar, metin olayım çok ağlamayayım diyorum ama canım yandı be arkadaş, hayır ondan sonra da hemen süt verince sakinliyorum, kızgınlığım geçiyor, ağız tadıyla asabiyet yaptırmıyorlar, şu memelere karşı biraz daha dikbaşlı durabilsem.

16. gün Şu memeleri çok sevdiğimi bir kez daha anladım, çok seviyorum onları, onlardan ayrılınca içimi bir huzursuzluk kaplıyor, en iyisi onlardan uzaklaştığım anda yaygarayı basayım ben. Bugün benden biraz büyük biri geldi yanıma, sevme amaçlı olsa gerek bir geçirdi başım dönüyo hala. sonradan öğrendim kuzenmiş, neyse yazdım kenara intikam alınacak.

17. gün Etrafı daha net seçer oldum, ama el ve ayak koordinasyonu hala zayıf, memeyi kavrayabiliyorum ancak. bir de bu eller ve ayaklar bana mı ait tam olarak emin değilim, sallıyorum öyle, zevkli birşey. Yüze ve gözlere dikkat etmem lazım ama, tırnaklar tehlikeli. Diğer yandan annem bugün onları kesmeye çalıştı ama huysuzluk ettim, etmeseydim daha iyi olacaktı galiba, bak çizdik tam gözün altını yine.

18. gün Elime torbalar taktılar, kafaya çarpınca artık acıtmıyor, yara bere de yapmıyor. Sanırım onlar da beni seviyor, iyiliğimi düşünüyorlar. aslında hala çıktığım yeri özlüyorum, geri girme imkanım olmaz mı acaba?

19. gun Nihayet o adamin neden eve sadece ak$amlari geldigini anladim megerse bana ve anneme bakmak icin gunduz cali$iyomu$.. aferin gozume girdi $imdi bak!..

20. gün Tabii ya, annemin karnındayken de duyuyordum o adamın sesini sık sık. Ona da ilgi alaka gösterdim, bağırdığımda bazen o alıyor beni kucağına, meme vardır diye saldırdım ama vermedi. bir ara meme açıkken kıstırdım ama emme olayından bir randıman alabilmiş değilim, meme yüzeyi bayağı bir farklı.
Изображение
Aleyna
Ogretmen (Clubber)

да... помню эту статью на русском
Изображение
arzu
Желание арабского мужчины

Фото: 357

Не знаю, но уж очень понравилась мне эта пессенка, слова написала, чтоб понятнее было, надеюсь и вам понравится такая "сказочка".
Вот тут ее можно ПОСЛУШАТЬ

İLHAM GENCER - BAK BİR VARMIŞ BİR YOKMUŞ (1961)

Bak bir varmış bir yokmuş, eski günlerde
Tatlı bir kız yaşarmış Boğaziçi'nde

İşte bir sabah erken masal böyle başlamış
Delikanlı genç kıza iskelede rastlamış
Bakışmışlar göz göze, gören kimse olmamış
Fakat denizde dalga oynamaya başlamış

Delikanlı yaklaşmış, “Ne kadar güzelsiniz”
Güzel kız uzaklaşmış, “Fakat siz de kimsiniz?”
”Ben bir erkek meleğim, bırak yanına geleyim
Ellerimi sürmeden gözlerimle seveyim”

”Olamaz hayır hayır, annem çok kızar buna
Beni kenara ayır, git takıl şuna, buna
Şayet beni istersen, bize yolla anneni
Söz veriyorum sana, olacağım gelinin”

Bak bir varmış bir yokmuş eski günlerde
Tatlı bir kız yaşarmış, Boğaziçi'nde

Oğlan buna inanmış, bir ok gibi yaylanmış,
Evin yolunu tutup, annesine yalvarmış,
“Koş git al kızı bana, delireceğim ana,
Yoksa oğlun ölecek, siyah gözler uğruna!"

Anne atlamış gitmiş, içi titreyerekten,
Güzel kızcağız açmış kapıyı gülerekten,
Demiş, ‘Hanım, geç kaldın, bak artık evlendim ben,
Bekledim de gelmedin, yaya kaldın bu işte."

Изображение
Aleyna
Ogretmen (Clubber)

Изображение

yorum:

zilli
1) имеющий звонок
2) имеющий колокольчики
3) наглая, бессовестная, беспардонная (о женщине-скандалистке)

ayal устар. -li жена, супруга

vebal -li тяжкие последствия; грех

köçek -ği устар. танцовщик

kimi некоторый, кто-то

hamur yoğurmak месить тесто

ne...ne.... ни....ни.....
Изображение
Aleyna
Ogretmen (Clubber)

Модераторы