Правильно ли написано на турецком?

Все вопросы, связанные с изучением, происхождением и грамматикой турецкого языка. Переводы текстов, песен. Изучаем турецкий вместе!

Правильно ли написано на турецком?

Сообщение Удаленный_пользователь | 2003/12/26 08:02
Доброго времени суток!
Прошу помочь мне с разбором допущенных в нижеследующем тексте ошибок. Моя благодарность не будет иметь границ!
(Там еще есть несколько полезных ссылок для тех, кто учит турецкий)

"Iyi gunler!
Bir yil yarim once, 2002’nin Agustosunda Turkceni ogrenmeye basladim. Ben herkese alti ayda Turkce iyi ogreniyorum dedim de ama yanlistim.
Bu yil’in basinda Subat ayinda baska bir soz verdigim de bana biraz daha vakit gerekiyor dedim de bu yil’in sonuna kadar bu isi bitirecegim diye yazmistim. Su gunden son cok zaman gecti. Simdi bu cikarmada Turkce yazmaya calisiyorum.

Ne demek? Ne hakkinda yazayim?
Bilmem.

Turkce ogrendigimde biraz daha dil ogrenmeyin yeni yandarini acmistim.

Simdi uc-dort kitap okumustum. Uc ay once sehirdeki bir Turk kultur merkezinin oldugunu bildim. Oraya gidip halen her 2 haftada bir-iki kitap aliyorum. Bu kadar yalniz cocuklar icin kitaplar – masallar, hikayeler - aliyorum.

Turkce ogrendigim suresinde Turkce asagidaki siteleri bulmustum.

1. /forum/go/ec541b7db398fb0b860a2c0b259b4aa9 Bu sitede birkac electronik kitaplar buldum.
2. /forum/go/1d7069fec8c0464faa7f98c443c5784c bu bir ilginc internet-gazetedir.
3. /forum/go/3337e395509412ced713cc5b25258818 Bu sitede Turkce bolumunde de baska diller bolumlerinde cok yararli muzik *.mp3 vardir. Eger birisi yabancilar nasil soyledigini dinlemek istiyorsa bu siteye tiklayiniz.
4. /forum/go/ac32efcf0f07b9244fa1f8ee5f09a985 - bu sitede de cok dillerde yararli metinler bulabilirsiniz.

Dil ogrenmeinin bir enteresan yani meydana cikti. Anlatmaya calisayim. Eger birisi ilk once cok kelimeler ogrense, sonra ders kitabini okumaya baslarsa o zaman su dilin grameri cok kolay gelir. Cunku ders kitabinda karsilayan sozlerden yuzde seksen bilir. Ornegin, ben Kuznetsov yazayan “Turkce” ders kitabindaki on dort dersten yedi dersi 45 gunde okumustum. Cok kolay geliyordu ve grameri kendisi basima gelip kaliyor. Unutmamusla kaliyor.

Ama bu kitabi okumadan once bir yil icinde cok edebiyat kitap okuyourdum. Su kitaplardan oldukca buyuk bir sozlugu aklima tutmustum. Onu halen de tutmaya devam ediyorum.

Sonunda bunu eklemek istiyorum. Yukaridaki metinin Turkcesi bence felakettir. Biraz yanlistari var galiba. Anliyorum. Ozur dilerim. Fakat halen ben kimse ile konusmak istiyorsam o beni anlayacagina inaniyorum. Eminim. Simdi ben alti daha ay Turkceme almak istiyorum. Bu sure icinde Kuznetsov’in iki ders kitabini okumayi bitirmem lazim. Alti aydan sonra Turkce bir daha cikarmani yapacagim.

Bu kadar."
Удаленный_пользователь

Re: Правильно ли написано на турецком?

Сообщение Удаленный_пользователь | 2003/12/26 09:23
Да, если здесь нет такой практики, то сообщите пожалуйста, я тогда в другие места тоже закину на анализ.
Дюже мне обратная связь нужна! 8)
Удаленный_пользователь

Сообщение Удаленный_пользователь | 2003/12/26 14:40
Вот, выслали добрые люди подправленный вариант. Ошибки есть, но не в написании, а в использовании временных окончаний, и не сказать что много. В самом низу - русскоязычный перевод.

Bir yil once, 2002’nin Agustosunda Turkce ogrenmeye basladim. Ben herkese alti ayda Turkce iyi ogrenirimdedim de ama yanlistim.
Bu yil’in basinda Subat ayinda bir daha soz verdim ve biraz daha vakit gerekiyor bu yil’in sonuna kadar bu isi bitirecegim diye yazmistim. Su gunden son cok zaman gecti. Simdi bu cikarmada Turkce yazmaya calisiyorum.

Ne diyeceyim ?Ne hakkinda yazacayim?
Bilmem.

Turkce ogren irken dil ogrenme sinin yeni taraflarini actim.

Simdi uc-dort kitap oku dum. Uc ay once sehirimizde bir Turk kultur merkezi var oldugunu ogrendim. Ora da her 2 hafta bir-iki kitap aliyorum. Bu zamana kadar cocuklar icin – masallar, hikayeler aliyorum.

Turkce ogrendigim suresinde Turk dili asagidaki siteleri bulmustum.

1. /forum/go/ec541b7db398fb0b860a2c0b259b4aa9 Bu sitede birkac electronik kitaplar buldum.
2. /forum/go/1d7069fec8c0464faa7f98c443c5784c bu bir ilginc internet-gazetedir.
3. /forum/go/3337e395509412ced713cc5b25258818 Bu sitede Turkce bolumu ve baska diller bolumlerinde cok yararli muzik *.mp3 vardir. Eger birisi yabancilar nasil soyledigini dinlemek istiyorsa bu siteye tiklayiniz.
4. /forum/go/ac32efcf0f07b9244fa1f8ee5f09a985 - bu sitede degisik dillerde yararli metinler bulabilirsiniz.

Dil ogrenmesinin bir enteresan taraflari meydana cikti. Anlatmaya calisayim. Eger birisi ilk once cok kelimeler ezberlerse sonra ders kitabini okumaya baslarsa o zaman bu dilin grameri cok kolay gelir. Cunku ders kitabinda karsilayan sozlerden yuzde seksen bilir. Ornegin, ben Kuznetsov yazan “Turkce” ders kitabindaki on dort dersten yedi dersi 45 gunde okudum. Cok kolay geliyordu ve grameri kendisi basima gelip kaliyor. Unutulmamak ile kaliyor.

Ama bu kitabi okumadan once bir yil icinde cok edebiyat kitap okumustum. Su kitaplardan oldukca buyuk bir sozlugu aklima tutmustum. Onu halen de tutmaya devam ediyorum.

Sonunda bunu eklemek istiyorum. Yukaridaki metinin Turkcesi bence felakettir. Yanlistari coktur. Anliyorum. Ozur dilerim. Fakat kim ile konusmak istersem o beni anlayacagina inaniyorum. Eminim. Simdi daha alti ay Turkcem icin almak istiyorum. Bu sure icinde Kuznetsov’in iki ders kitabini okumayi bitirmem lazim. Alti aydan sonra Turkce bir daha cikarmani yapacagim.

Bu kadar.

Год назад, в августе 2002 года, я начал изучать турецкий язык. Я сказал, что хорошо выучу турецкий язык за шесть месяцев, но ошибся.
В начале этого года в феврале месяце еще раз дал слово, и написал что мне нужно еще немного времени и что закончу это дело где-то в конце текущего года. С того дня прошло много времени. И вот теперь пытаюсь написать этот выпуск по-турецки.

Что сказать? О чем написать?
Не знаю.

Пока учил турецкий язык, я открыл новые стороны в изучении языков.

Теперь мною прочитано три-четыре книги. Три месяца назад узнал, что в городе есть турецкий культурный центр. Начав посещать его, в настоящее время каждые две недели беру по одной-две книги. Пока что беру только книги для детей – сказки, рассказы.

В то же время нашел нижеследующие сайты по турецкому языку.
1. /forum/go/ec541b7db398fb0b860a2c0b259b4aa9 На этом сайте нашел несколько электронных книг.
2. /forum/go/1d7069fec8c0464faa7f98c443c5784c Это одна интересная internet-газета.
3. /forum/go/15d5bbaccc4bb2cf1dea87d3cae1994b На этом сайте в разделе турецкого языки и в разделах других языков есть очень полезные музыкальные *.mp3. Если кто-нибудь захочет услышать как разговаривают иностранцы, то посетите этот сайт.
4. /forum/go/ac32efcf0f07b9244fa1f8ee5f09a985 - на этом сайте можно найти полезные тексты на многих языках.

Обнаружилась одна интересная стороны в изучении языков. Попробую объяснить. Если кто-нибудь прежде всего выучит много слов, а потом начнет читать учебник, тогда грамматика этого языка будет осваиваться очень легко. Потому что он будет знать 80% слов из встречающихся в учебнике. Например, я из 14 уроков учебника «Турецкий язык» Кузнецова за 45 дней прочитал 7 уроков. Усваивалось все очень легко и грамматика буквально сама «цементировалась» в моей голове. И не забывается.

Однако, до чтения данной книги я в течении года читал очень много литературы. Из тех книг усвоил большой довольно большой словарь. И в настоящее время продолжаю набирать его.

В конце хотел бы добавить следующее. На мой взгляд запись вышеприведенного текста ужасна. Много ошибок. Понимаю. Пришу прощения. Однако в настоящее время с кем бы ни хотел говорить, в верю в то, что он меня поймет. Уверен. Сейчас хочу взять еще 6 месяцев для моего турецкого. За этот срок должен закончить читать два учебника Кузнецова. Через шесть месяцев сделаю еще один выпуск на турецком.

На этом все
Удаленный_пользователь

Сообщение Удаленный_пользователь | 2004/02/12 23:13
Супер, только, по-моему с грамматикой, не очень...
Удаленный_пользователь

Модераторы

vika, Natali$ka

Фильтры

Навигация

Вернуться в Турецкий язык