ПЕРЕВОД Е-МЭЙЛОВ И ДЛИННЫХ ТЕКСТОВ !!!ПИШИТЕ СЮДА!!! 11

Все вопросы, связанные с изучением, происхождением и грамматикой турецкого языка. Переводы текстов, песен. Изучаем турецкий вместе!
Переведите, пожалуйста!

canim benim bak bensenden cok hoslandim we gercekten seninle olmak istiyorum ve neolur anlabeni evet hayat yalan ve gercekle dolu ama hangisi yalan hangisi gercek tabiki bizler bastan bile meyiz ama inanki ben gercek ten senden cok hoslandın ve bunun icin sana soyliyorum
senle güzel bir hayat paylasmayı cok istiyorum sandıgın gibi kütü biri deyılim neden sana yalan soyleyımki senin sevginden baska hic bir seye ihtiyacim yok bunu iyi bil
ve iyi düsün
belki sana bu kadar asılıyorum send beni ucüz biri sani yorsun ama askımın pesinden kosarım ölene kadar ve gercekten senle marmaris veya istanbuldan bır ümür yasamak istıyorum baska da bir seye ihtiyacımız olmaz bunu bil senle kalbimi paylasmak istiyorum anla beni lütfen
2 mizin mutlulugu icin
eskiyi her seyi unutalım lütfen sen benim icin dünyanın engüzel kadınısın omarım oyle olur eyer bir parca ekmeyi
Счастье-это маленькие Теплые ладошки, За диваном фантики, На диване крошки...
Zooey
Я себя одобряю!

Помогите перевести, дорогие)))

Benimle birlikte camiye gitmeyi çok istediğini, bunun senin için bir hayal olduğunu ve Alalhın bunu bildiğini söylemişsin. Bunlar çok güzel bir hayal, inşallah bir gün..........Seninle alanyada ilk karşılaştığımızda senin dikkatini ilk EZAN çekmişti, havuzun kenarında. '' Be ne '' diye sordun bende sana sizde çan var bizde de ezanın olduğunu söyledim(namazların vakitleri için) Sana kendimin kazandığı bir bilgiyi paylaşmak isterim. ALLAH kendi yoluna seçtiği kullarını bazı olaylar ile dener yada onlara bir nevi haber gönderir, yani '' ben burdayım '' diye.......Sonradan müslüman olanların hayatlarını incelediğimde hep gördüğüm şu oldu. 1. Ezanı ilk duyduklarında kalblerine hoş gelmesi ve huzur bulması(ve sen bunu yaşadığını ve ezanın kalbini rahatlattığını söylüyorsun) 2. Kuranı kerim okunurken yada Kurandan bir parça okunduğunda(Almanca, fransızca, Rusça.....) insanın kalbinde o anda inanılmaz bir rahatlık ve güven......Side'deki o camiye gittiğinde ağlamanın nedeni sana söyleyeyim. O senin kalbindeki imandı, sen kalbi tertemiz bir kızsın Alexandra. Belki sen Allahın seçtiği özel kullarından birisin ve sana şunu söyleyeyim Alalh seçtiği kullarını asla yalnız bırakmaz. O kullar için Cennetinde güzel bir yer ayarlamıştır. Ben buna kalben inanıyorum, önemli olan seninde kalben inanman. Allah bizim yardımcımız olsun................

Спасибо Вам огромнейшее!!!!!!!!!!

Ты говорила, что просила у Аллаха со мной вместе сходить в мечеть что это твоя мечта. Это оч прекрасная мечта,дай Аллах сбудется когда-нибудь.......Кода мы встретились впервые в Аланье тебя привлек Азан, это было у бассейна (фонтана) "Ой, что это?" спросила ты,я же ответил что у вас звон колокола а у нас Азан (оповещение о времени намаза-молитвы). Я хочу подлиться некоторой инфо. Аллах,выбирет тех кого наставит наСвой путь и делет это посредством случая (ситуации определен) или даст им знать др.спосбом (пошлет человека например) в смысле дат понять что " Я здесь".......Затем мусульамне посмотрев их жизнь вот таое обнаруживают. 1. Когда впервые слышат Азан им оч нравится и успокаивается сердце (ты как раз так описываешь ощущения) 2. Когда чтают Коран Мудрый или хотябы часть кусочек (хоть на каком языке, дажена родном) в сердце сразу непередаваемое спокойствие и умировотворение приходит........ Я тебе скажу почему ты плакала в мечети в Сиде. Это вера которая у тея в сердце, у тебя чистое речистое сердце-Александра. Может быть ты одна из любимых Аллаха (раб) и я тебе еще скажу,чо Аллах своих рабов одинокими не оставляет. Для них Он вРаю приготовил особое прекрасное место. Я искренне верю в это, важно то что у тебя в сердце естьвера. Пусть Аллах нам поможет........
Rukis
падишах

Переведите, пожалуйста!

canim benim bak bensenden cok hoslandim we gercekten seninle olmak istiyorum ve neolur anlabeni evet hayat yalan ve gercekle dolu ama hangisi yalan hangisi gercek tabiki bizler bastan bile meyiz ama inanki ben gercek ten senden cok hoslandın ve bunun icin sana soyliyorum
senle güzel bir hayat paylasmayı cok istiyorum sandıgın gibi kütü biri deyılim neden sana yalan soyleyımki senin sevginden baska hic bir seye ihtiyacim yok bunu iyi bil
ve iyi düsün
belki sana bu kadar asılıyorum send beni ucüz biri sani yorsun ama askımın pesinden kosarım ölene kadar ve gercekten senle marmaris veya istanbuldan bır ümür yasamak istıyorum baska da bir seye ihtiyacımız olmaz bunu bil senle kalbimi paylasmak istiyorum anla beni lütfen
2 mizin mutlulugu icin
eskiyi her seyi unutalım lütfen sen benim icin dünyanın engüzel kadınısın omarım oyle olur eyer bir parca ekmeyi

милая моя. послушай ты мне очень понравилась и я на самом деле хочу быть с тобой, и пожалуйста пойми меня. Да, жизнь наполнена и ложью и правдой, но где ложь, где правда мы полностью знать не можем. Но поверь же ты мне в самом деле очень понравилась, и я поэтому тебе говорю. Я хочу разделить с тобой прекрасную жизнь, я не такой плохой, как ты предполагаешь, почему я буду врать? мне ничего не нужно кроме твоей любви, ты это знай и хорошо подумай. Может потому что я к тебе так пристаю ты считаешь меня дешевым, но я буду бежать за своей любовью до смерти, и правда, я хочу прожить с тобой жизнь в Мармарисе или Стамбуле, другоей нам не нужно, знай это, я с тобой хочу поделить сердце, пожалуйста пойми меня для нашего счастья. Пожалуйста, давай забудем все прошлое, ты для меня самая красивая женщина в мире.

а дальше там у вас не до конца дописано да? eyer bir parca ekmeyi
merkana
tatlı kiraz

Фото: 226

а дальше там у вас не до конца дописано да? eyer bir parca ekmeyi

Спасибо огромное за перевод!

Не до конца? Хм ... я скопировала весь текст полностью! Может не дописал мысль свою :)пойду допытывать остальное
Счастье-это маленькие Теплые ладошки, За диваном фантики, На диване крошки...
Zooey
Я себя одобряю!

Переведите, пожалуйста!

ve iyi düsün
2 mizin mutlulugu icin

Милая,вот смотри, ты мне оч нравишься, и я хочу быть с тобой, и пожалуйста пойми е да, жизнь полна обмано и реальности но где обман где реально (правда ) конечно мы не знаем сначала, но поверь я ты на самом деле нришься мне и поэтому я объясняю тебе. я хочучтбы мы провели нашу жизнь вместе оч хочу я не такой плохой как ты думаешь заче мне врать тебе мне кроме твоей любви больше не нужно ничего запони это. и подумай хорошенько
Я вешаюь тебе (навязываюсь) т меня считаешь пстаком наверно но я борюсь аз любовь до мерти да я дйствительно хочу или в Мармарисе или в Стамбе с тобой всю жизнь прожить нам же бльшеничего не нужно я хочу свое сердце тебе отдть пойми меня пожалуйс
для нашего общего счастья Двай забудем все ч было раньше прошу ты для меня самая крсивая вмире женщина надеюсь так будет
Rukis
падишах

переведите пожалуйста на турецкий...

здравствуйте доктор. как вы? я очень обрадовалась случайно увидев вас в ....
а да, забыла обьяснить. я вас видела в больнице когда приходила с сестрой.
скажите пожалуйста у вас есть свой кабинет где вы принимаете больных? как я могу с вами связаться?я не побеспокою вас,если буду поддерживать с вами связь...

заранее спасибо
kariglazaya
странствующий суфий

переведите пожалуйста на турецкий...

здравствуйте доктор. как вы? я очень обрадовалась случайно увидев вас в ....
а да, забыла обьяснить. я вас видела в больнице когда приходила с сестрой.
скажите пожалуйста у вас есть свой кабинет где вы принимаете больных? как я могу с вами связаться?я не побеспокою вас,если буду поддерживать с вами связь...

заранее спасибо

Merhaba, doctor bey nasilsiniz? Siz .......... gordugum zaman cok sevindim
Evet, anlatmak unuttum ki.Hastaneye Kardesimle geldigimde Sizi gordum . Lutfen soylermisiniz sizin ozel bir odaniz (hastalar alici odasi) var mi? Nasil sizinle gorusmek olabilir? Sizinle irtibat tutsam rahatsiz etmem zaten....
Rukis
падишах

ДОРОГИЕ, простите что много...но помогите с переводом пожалуйста..ОЧЕНЬ НУЖНА ВАША ПОМОЩЬ!!!!!!!!!!

ничего не нужно пояснять.....я все понимаю.......Это СЕМЬЯ!!!!
Аллах многими женщинами окружил тебя-мать, сестра,дочь, нынишняя и бывшая жены..........и всем этим женщинам нужно твое внимание, нежность, твое участье, ласка......зачем Аллах встретил еще и меня на твоем путь..???--я не пойму.....хотя нет...я наверное знаю!!...я в этом точно уверена!!! ....но понимаешь ли это ты?? может быть мне больше всех этих женщин ,вместе взятых, нужен ты!!!!....но я не имею права обременять тебя....у тебя и так много забот....
Но со мной проще всего)))....я-это экран монитора и номер телефона в твоем мобильном ... компьютер можно выключить...и я навсегда исчесну в черноте экрана....а номер телефона можно удалить из память....можешь убеждать себя в том, что я должна жить там, где я родилась, в том обществе,с мужчиной своей национальности,и с той верой которую мне дали,...можешь убеждать себя в этом!!...так ведь легче??правда??но толькл сердцу не ври....ты ведь знаешь ответ!!.....
спросишь ли ты меня --в тупике ли я???ДА!!я в ОТЧАЯНИИ!! нг из каждой ситуации есть несколько выходов....и у меня есть несколько....но подходит мне только один!!!и ты знаешь ответ!! но что я могу САМА???и что мне остается....ждать старости и семрти, чтоб встретиться с тобой у Аллаха, который приготовил нам с тобой совместную жизнь после смерти??? Спасибо Ему огромное!! это великий дар!! но что мне делать сейчас....???сколько в среднем люди живут--60 лет??.....ооо ну тогда мне не долго осталось ждать....))) (((( каких-то 33 года..... 33 года одиночества....Жизнь--одиночество.....

СПАСИБО ВАМ ОГРОМНОЕ!!!!!!!!!!!!
laffu
падишах

переводчики, помогите пожалуйста...простите что много..

---Спасибо тебе большое за поздравление!!!я обязательно передам их своей семье!!!
---ты немного ошибаешься, я попробую пояснить тебе, как отмечем мы Рождество и Новый год в моей семье!!! Рождество как католическое (25.12-26.12) так и православное (06.01-07.01) -это семейный праздник!!!!!тихий и спокойный!ноч на Рождество называется-Святой вечер!!1 красиво украшенный дом!! родные люди, тепло свечей, молитвы за живых и умерших близких!! пожелания счастья и здоровья друг другу!! блюда на столе только постные-количество блюд на столе 12, как и количество апостолов Иисуса Хреста.
А вот на само Рождество Христово (7 января) готовят большой семейный ужин. богатые не постные продукты, которые были запрещены в пост.красное вино.

----кроме этого празднования Рождество имеет и свои особенные блюда и еще некоторые красивые традиции.надеюсь, что когда-то смогу тебе рассказать больше!!

Спасибо Вам огромнейшее!!!!!!!!
kidik
Султан

как всегда нуждаюсь в Вашей помощи.....

1...Таким женщинам как я не говорят "НЕТ"?? ошибаешься!! таким как Я всегда говорт "нет"!! а знаешь почему??...потому что с такой как я нельзя быть мужчиной наполовину...с такой женщиной как я нужно в два раза больше нежности, в два раза больше любви, в два раза больше силы , в два раза больше веры, в два раза больше смелости!!! что самой интересное-такие женщины как я и внушают мужчине все это, дают мужчине сил на все это, дают от своей энергии!!! а мужчины боятся этого!! некоторые из-за своей еще незрелости, некоторые из-за своего возраста, некоторые из-за своей трусости, глупости и т.д.....боятся быть мужчинами!! куда как проще найти себе даму "попроще"!! с которой не нужно думать, с которой не нужно напрягаться, дашь ей половину всего того, что я перечислила--и она все твоя!! готова!!мужчины боятся быть мужчинами!!! боятся горы сдвигать!! плывут по-течению. и ждут милости от Бога...... а Бог смотрит и делает выводы..... -"довольствуешься легко полученым малым...вот и живи с этим....!!".....
2...Сура 13 Гром, Аят 11

Спасибо Вам огромное!!!!!!!!!
kidik
Султан

переведите, пожалуйста ... (повтор)

Стой! Просто не шевелись. Это что, ты? Ты что, всегда был такой? Как странно … И глаза … они такие потухшие. А тогда они подчиняли меня себе полностью. И твои фразы … Избитые, банальные, они уже не расширяют мои зрачки. А тогда … Со дня нашей последней встречи многое изменилось. Я выросла в твоих глазах, а ты упал …
Просто у нас всегда были разные глаза … Мои - зелёные, лукавые и всегда немного скучающие. Твои - чайные, воинственные и смотрящме внутрь себя. Я попала в их фокус, в их чайный интерес. Ты написал книгу. Я прочитала и поверила. Я же люблю сказки. Ты слишком любил впечатлять, а я, как никто, умела быть восторженной и впечатлительной.
Спрашиваешь, жалею ли? Не совсем подходящий вопрос. Это все равно, что спрашивать душевнобольного, жалеет ли он, что у него было помутнение рассудка …
Да, именно сумасшествие. Зато после болезни у меня выработался иммунитет. Выходит, я теперь могу отметить галочкой ветрянку, корь … и тебя ...
[ URL ]
Zhanna
Жгучая Брюнетка

Фото: 1825

Привет, девочки, умнички наши, очень срочно нужен перевод и как можно мягче чтобы не травмировать его - Адем, любимый. я была у родителей в гостях ты знаешь. и у нас состоялся очень важный разговор ты посторайся понять меня и помочь мне в решении - мои родители предлагают учебу за их счет -обучение испанскому языку ты знаешь, мой дядя предлагает хорошую работу при условии изучения испанского, при этом родители мне хотят помочь в приобретении своей квартиры в москве-у меня нет таких огромных денег сейчас чтобы купить свою квартиру в москве и я работаю за средний заработок но они готовы сейчас мне ее купить сами, и при изучении испанского- перспектива у меня хорошая - возможно в посольстве буду занимать высокий пост- но при этом я не смогу приехать в январе, потому что буду получать второе образование - мне очень тяжело сейчас определиться и отказаться от нашей встречи,я боюсь что ты меня разлюбишь и забудешь меня, я очень этого боюсь, потому что ты единственный человечек которого я от души по-настоящему люблю! ты не представляешь как мне сейчас тяжело! помоги мне!! что мне делать - с одной стороны перспектива в работе и возможность в подарок получить свою квартиру от родителей, с другой стороны возможность нашей встречи в январе!! милый я безумно люблю тебя и хочу быть с тобой, мне очень больно от мысли что я тебя еще 2-3 месяца не увижу, поверь очень мне плохо сейчас, но и упустить такой возможности от родителей и дяди я не могу, от этого зависит все мое будущее! помоги мне, скажи как поступить!!!
ДЕВОЧКИ ОЧЕЕЕЕЕЕНЬ ВАЖНА СМСКА! ПРОШУ ОБРАТИТЕ ВНИМАНИЕ НА НЕЕ СЕЙЧАС, СЕРЬЕЗНО, ЭТО ОЧЕНЬ ВАЖНО, НАДЕЮСЬ НА СОСТРАДАНИЕ И ПОНИМАНИЕ, СПАСИБО ОГРОМНЕЙШЕЕ ЗАРАНИЕ!!!!

переведено в другой теме
"Люди часто бывают неразумными, нелогичными и эгоцентричными. Все равно прощай их!". Мать Тереза.
Gulbeseker
Peri kızı

Фото: 3

Помогите, пожалуйста, очень срочно нужен перевод на турецкий язык...извините за большой текст:)

Дорогой мой, поздравляю тебя с самым волшебным праздником исполнения всех самых заветных мечты – Новым годом! Этой самой главной ночью в году, не бойся загадать самые сумасшедшие желания, потому что независимо от возраста, по крайней мере, 1 день в году мы все немного дети и верим в чудеса. Прими мои самые теплые и искренние пожелания от всего сердца и души. Пусть твой дом всегда будет полной чашей и очагом, у которого собираются все самые близкие тебе люди. Желаю твоим родителям крепкого здоровья и бесконечной гордости за такого замечательного сына! Пусть рядом с тобой будут только самые верные и преданные друзья, с которыми ты можешь разделить все, что у тебя на душе, все радости и печали. А вот печалей пусть будет поменьше в наступающем году, собери их всех в мешок и оставь за порогом, в году уходящем. Но уж чуть-чуть пусть все же останется, потому что вкус побед, достижений и свершений не был бы таким пьянящим без падений. Я желаю добиться тебе всех самых немыслимых высот в твоей профессий, пусть муза посещает тебя почаще, а твой талант искрится еще ярче, радуя всех нас – твоих верных поклонников. Желаю тебе тепла в душе, внутреннего комфорта и гармонии, самых ярких улыбок, ведь ты такой красивый когда улыбаешься! Конечно, невозможно забыть и о самом главном для каждого из нас – ведь все мы живем чувствами и нам так важно подарить кому-то частичку своего сердца, я желаю тебе взаимной, настоящей, красивой любви. Человека, который делал бы тебя счастливым каждую минутку, поддерживал, для которого и ты, в свою очередь, как настоящий мужчина, стал бы надежной опорой. Пусть всегда день ото дня вам будет уютно и по-настоящему здорово друг с другом. Я уверена, в Новом году в твою жизнь вихрем ворвется ветер самых добрых перемен, ты вдохнешь этот глоток нового упоительного воздуха и станешь самым-самым счастливым человеком на этой планете! Надеюсь, и я смогу внести свою посильную лепту в создание твоего отличного настроения в 2010! С самыми наилучшими пожеланиями.

Заранее огромное Вам Спасибо!!!!
OksanaT
странствующий суфий

Добрый день всем кто на связи!Я понимаю,что Новый год на носу,а надо мной много непереведённого,но девочки,милые-у моего любимого после завтра день рождения,а он сейчас в армии и ему как никогда нужно моё поздравление.ОЧЕНЬ рассчитываю на вашу своевременную помощь в точном переводе.

1.Любить,думать,ждать,плакать,гореть,молчать,помнить,зависеть,бежать,ошибаться,прощать,искать,надеяться,верить,спасать,чувствовать,любить...
Жизнь не так проста,как кажется...но без тебя она потеряет смысл..

2.Когда-нибудь ты у меня спросишь,что я люблю больше-тебя или жизнь?Я отвечу-жизнь..Возможно ты обидишься и уйдёшь..так и не узнав,что моя жизнь-это ты...Я не хочу,чтобы ты уходил..

3.Не важно на каком языке мы говорим о любви..Любовь говорит на всех языках..Мне так сильно тебя не хватает..
Никто и никогда не будет любить тебя сильнее,чем я..нежнее,чем я..

4.С днём Рождения,любимый! Пусть будет мир в душе твоей..
5.Я очень жду от тебя вестей каждый день..каждую ночь..каждую минуту..каждое мгновение...
Целую тебя...
Prostovmeste
странствующий суфий

Очень часто в интернете встречала видео с таким текстом..Хотелось бы полностью понять его..
Кому не сложно переведите пожалуйста

KADIN DİLİ

Oğlum bir hafta sonra evleniyor. Sorumluluk
sahibi bir baba olarak ona öğüt vermem gerekiyor. Fakat bunu evde yapamam çünkü annesi ağız tadıyla öğüt vermeme izin vermez, sözü ağzımdan kapıp kendi devameder. İş yerimden oğluma telefon açtım, "Akşamyemeğini dışarıda birlikte yiyelim." dedim.
Deniz kenarındaki bu şirin lokantada şimdi onu bekliyorum.Geliyor aslan parçası, yakışıklılığı da aynı ben.
Yan masadaki kızlar gözleriyle oğlumu süzüyorlar.
Bakmayın kızlar, onu kapan çoktan kaptı. Hoş beşten sonra konuya giriyorum.

Oğlum haftaya düğünün var, bir baba olarak sana bazıkonularda yol yordam göstermem gerekiyor.

Çocukluğundasuç işlediği zamanlardaki gibi birden bire kızardı.Kerata ne anlatacağımı zannettiyse!
-Baba ben yirmi altı yaşındayım, bazı şeyleri biliyorum artık.
-Ah senin o biliyorum zannettiğin konularda da çok bilmediğin çıkacak ama ben o konulardan bahsetmeyeceğim. Keşkekonuşabilseydik ama henüz o kadar modern olamadım.

Rahatbir nefes aldı. Bu arada yemeklerimiz de geldi. Oğlumla şöyle keyif yaparak muhabbet edelim bakalım.

-Kaç dil biliyorsun oğlum sen?
-İngilizce, Fransızca, bir de Türkçe'yle üç dil oluyor.
-Bugün ben sana dördüncü dili öğreteceğim. Dilin adı Bükçe. Kadınlar tarafından kullanılır. Sen buna "kadın dili" de diyebilirsin.

Güldü. Güldüğü zaman benim yanağımdaki gibi küçük bir gamzesi var, o ortaya cıkıyor.

-Kadınları n ayrı bir dili mi var?
-Tabii ki.Eğer kadın dilini bilirsen bir kadınla yaşamak dünyanın en büyük zevkidir, ama bu dili bilmezsen hayatın kararabilir. O yüzden bir kadınla mutlu olmak isteyen her erkek Bükçe'yi öğrenmeli.

İyi de niye Bükçe?
-Çünkü kadınlar konuşurken,genellikle söyleyecekleri sözü net söylemezler. Eğip bükerler; onun için dilin adını ;Bükçe" koydum.

-"Bükçe zor bir dil mi baba?" diye sordu
gülerek.
-Bana bak, çok önemli bir konu ama eğleniyor
gibisin, biraz ciddiye al. Bir kadınla mutlu olmak
istiyorsan bu dili bilmen çok önemli. Çünkü kadınlar
sözü bükerek bükçe konuşurlar sonra da senin sözün doğrusunu anlamanı beklerler. Felsefesini anlarsan kolay,anlamazsan zor. Mesela Çinli bir karın var, sen karına sürekli Fransızca "seni seviyorum" diyorsun ama karın hiç Fransızca anlamıyor. Fransızca "seniseviyorum" un onun için bir anlamı yoktur. Ona Çince seni seviyorum dediğinde seni anlayabilir.

-Tamam baba, haklısın ciddiyetle dinliyorum. Peki, sence kadınlar neden bizimle aynı dili konuşmuyorlar, söyleyeceklerini direkt söylemiyorlar ?

-Bence bir kaç sebebi var. Birincisi, duygusal oldukları için, hayır cevabı alıp kırılmaktan korktuklarından sözlerini de dolaylı söylüyorlar. İkincisi, kadınlar dünyaya annelikle donanımlı olarak gönderildikleri için onların iletişim yetenekleri çok güçlü.

-Bu konuda biz erkeklerden bir sıfır öndeler yani.

-Ne bir sıfırı oğlum, en az on sıfır öndeler.Düşünsene, henüz konuşmayan, küçük
bir çocuğun bile yüz ifadesinden ne demek istediğini
hemen anlıyorlar. İşin kötüsü kendileri leb demeden
leblebiyi anladıkları için biz erkekleri de kendileri
gibi zannediyorlar. Onun için leb deyip bekliyorlar. Hatta bazen, leb demek zorunda kaldıkları için bile kızarlar."Niye leb demek zorunda kalıyorum da o
düşünmüyor?" diye canları sıkılır.

-Biz de bazen Canan'la böyle sorunlar yaşıyoruz. "Niyedüşünmedin?" diye kızıyor bana.

-Kızarlar oğlum,kızarlar. Kadınlar ince düşüncelidirler,detaycıdırlar, küçük şeyler gözlerinden hiç kaçmaz. Bizim de kendileri gibi düşünceli olmamızı beklerler,fakat erkekler onlar gibi değil. Biz bütüne odaklıyız,onlar detaya. Beyinlerimiz böyle çalışıyor

.-Ne olacak baba o zaman, yok mu bu işin çaresi?
-Var dedik ya oğlum,Bükçe'yi öğreneceksin, bunun için buradayız. Hazır mısın?

-Hazırım baba.
-Bükçe bol kelime kullanılan bir dildir. Biz erkeklerin on kelime ile anlattığı bir konu,Bükçe'de en az yüz kelime ile anlatılır. Dinlerken sabırlı olacaksın. Mesela karın o gün kendine elbise aldı, diyelim. Bunu sana "Bugün bir elbise aldım."diye söylemez. Elbise almak için dışarı çıktığından başlar, kaç mağazaya gittiğinden, almak için kaç elbise denediğinden, indirimlerden, yolda gördüğü tanıdıklarından, alırken yaptığı pazarlıktan devam
eder ve sana kocaman bir hikaye anlatır.

-Hikaye dili yani.

-Aynen öyle. Sen akıllı bir erkek olarak ona asla,
"Hikaye anlatma, ana fikre gel, kısa kes." demeyeceksin. Böyle bir şey dediğinde bittin demektir. İster öyle de, istersen "seni sevmiyorum." de. İki durumda da "seni sevmiyorum" demiş olacaksın.

-Ne alakası var baba "seni sevmiyorum" demekle "kısa anlat" demenin?

-Çok alakası var. Kadınlar dinlenmedikleri zaman sevilmediklerini düşünürler.

-Bu önemli. Bükçe'de dinlemek sevmektir diyorsun.

-Aynen öyle. Devam edelim. Bükçe ima dolu bir dildir. Kadınlar konuşurken bir şeyler ima etmeyi severler. Biz erkekler de imalı konuşuyoruz diye düşünürler ve gözlerimizle onlara ne demek istediğimizi çözmeye çalışırlar. Oysa erkeklerin ima yeteneği pek gelişmemiştir. Bizim kastımız söylediğimiz şeydir.

-Geçen hafta Canan bana "Bir kaç kilo daha versem gelinliğin içinde daha iyi duracağım." dedi. Ben de "Böyle de iyisin." dedim.Canı sıkıldı, bir kaç saat surat astı. ";Neyin var?" diye sordum. "Hiçbir şeyim yok." dedi. Sence nerede hata yaptım?

-"Böyle de iyisin" derken o"de" ekini orda kullanmamalıydı n. Canan bunu şöyle anlamıştır. "Böyle de fena sayılmazsın, eh işte,idare edersin ama tabi daha da iyi, daha da güzel
olabilirsin. "

-Peki ne demem gerekiyordu?
-Şunu hiç unutma. Kadınlar kendileri ile ilgili, giysileri ile ilgili ya da aileleri ile ilgili bir soru soruyorlarsa, kesinlikle iltifat bekliyorlardı r. Es kaza eleştirmeye kalkarsan yandın. Bunu hiç unutmazlar. O gün "Hayatım sen zaten Çok güzelsin, kilo vermeye falan bence ihtiyacın yok."deseydin, günün zehir olmazdı. Mesela bir gün kucağına oturup "Ağır mıyım?" derse sakın ;Evet, biraz" falan deme "Hayır" de. Yoksa bir daha kucağına oturmaz.

-Yani diyorsun ki bir kadın her daim güzeldir, her giydiği yakışır ve her kadının annesi bir hanımefendi, babası da beyefendidir. Bana ne yaparlarsa yapsınlar

.-Aferin oğlum, çok hızlı anlıyorsun bana çekmişsin. Kadının, kendi anne babasıyla sorunu olsa, kendi eleştirir ama asla senin eleştirmeni kabul etmez. Bunu kendine hakaret olarak alır.

-Ve asla unutmazlar, değil mi?

-Aynen öyle. Yıllar once annene, annesi için "Biraz cimri." demiştim. Hala"Sen benim annemi sevmezsin." der ve annesi bize bir şey aldığında gözüme sokar, en çok göreceğim yere koyar.

-Hadi o konularda dilimi tutarım da, şu ima işini çözmek zor geldi.

-Zor gibi ama biraz gayret edersen çözersin. En önemlisi imaları anlayacaksın ama "Sen şunu mu demek istiyorsun?" diye asla yüzüne vurmayacaksın.

-Anladım. Anlayacaksın ama anladığını belli etmeyeceksin. Buna şöyle de diyebiliriz. O beni iğnelediğinde "Niye bana iğne batırıyorsun?" Diye sormayacağım, o iğneyi ben kendi kendime batırmışım gibi yapacağım.

-Güzel ifade ettin oğlum. Mesela dün öğlen annen beni aradı. "Akşama tok mu geleceksin?" diye sordu. Beni biliyorsun akşam yemeklerinde hep evdeyimdir. Kırk yılda bir dışarıda yerim onu da haber veririm. Tabi ben hemen anladım annenin ne demek istediğini. "Tok gel, yemekle uğraşmak istemiyorum"demek istiyor. Anladım ama tabi "Ne demek istiyorsun?"demedim.

-Dün çok yorulmuştu baba, düğün alışverişine çıkmıştık.

-Bunun pek çok sebebi olabilir. Yorulmuş olabilir, bir kabul gününden tok gelmiş olabilir, bin beş yüzüncü diyetine başlamış ve o gün yemekle uğraşmak istemiyor olabilir. Ama bunu biz erkekler gibi kısa yoldan "Canım benim karnım tok, sen de dışarıda bir şeyler ye, ya da yorgunum, gelirken bir seyler getir yiyelim." demez. Sanki böyle derse, iyi ev kadını rütbesi tozlanacak, mevki kaybedecek. İlla Bükçe anlatacak, asık bir yüzle karşılaşmamak için senin de anlaman gerekiyor. "Hayır, evde yiyeceğim ama istersen hazır bir şeyler alıp geleyim, ne dersin?"dedim. "Tamam." dedi. Döneri sever biliyorsun, dün eve giderken, ekmek arası döner yaptırdım. Onun dönerini de porsiyon yaptırdım. Bunu düşündüğüm için ayrıca sevindi. O da diyette,düğünde daha zayıf görünme derdinde bu sıralar

.-Bu Bükçe'de kısa konuşma yok mu baba?

-Var ama yerinde olsam hiç tercih etmezdim. Kadın konuşmuyorsa ya da kısa konuşuyorsa kesin ciddi bir sorun var demektir. Mesela baktın canı sıkkın, soruyorsun, "Neyin var?" diye. "Hiçbir şeyim yok." diyorsa, aman bir şeyi yokmuş diye bırakma. Yoksa az sonra, çok ilgisiz olduğundan yakınarak, ağlamaya başlar.

-Bükçe'de "Hiçbir şey yok." demek ";Çok şey var, benimle ilgilen."demek oluyor, o zaman.

-Evet. Biz erkekler "Bir şey yok." diyorsak ya gerçekten bir şey yoktur, sadece başımızı dinlemek istiyoruzdur ya da bir sey vardır ama; "Şu anda konuşacak bir şey yok." diyoruzdur. Her ikisinde de konuşmak istemiyoruzdur. Ama kadınlar ilgiyi sevgi olarak gördükleri için "Bana değer veriyorsan, ilgilen ki anlatayım." demek istiyordur. Çok nadiren gerçekten anlatmak istemiyor olabilir, o zaman da fazla üstüne varıp bunaltmayacaksı n tabi.

-Bir arkadaşım da "Kadınların 'Peki.' demesi tehlikelidir" demişti.

-Doğru. Bir kadının ağzından çıkan kuru bir 'peki', 'olur', 'tamam' her zaman tehlikelidir. Bu Bükçe'de "Şimdi tamam diyorum ama acısını daha sonra çıkaracağım." demektir. Sana en kısa zamanda kesin bir ceza keser. Fakat pekinin yanında "Peki canım, olur hayatım" gibi bir hoşluk ekliyorsa korkmaya gerek yok.

-Zor bir dil baba.

-Yok yok gözün korkmasın, her yabancı dil gibi. İlk başlarda biraz çalışacaksın, pratik yapacaksın, bazen hatalar yapacaksın, dikkat edeceksin sonra otomatiğe bağlanırsın. Kolay yanı şu; senin bükçe konuşman gerekmiyor. Dili anlaman yeterli.

-Anlamak da pek kolay değil ama.

-Korkma, o kadar zor değil. En önemli kuralları ben sana öğretiyorum zaten. Devam edelim. Kadınlar istediklerini söylemek zorunda kalınca, düşünemediğimiz için biz erkeklere kızarlar ve konuşurken suçlayarak konuşurlar; fakat suçladıklarının farkında olmazlar. Sitem ediyoruz zannederler.

-Nasıl yani?

-Mesela, karın sana "Ne zamandır dışarı çıkmadık." derse bunu suçlama olarak üstüne alma, canı seninle gezmek istiyordur, bunu sen düşünüp teklif etmediğin için kalbi kırılmıştır. Maksadı seni suçlamak değildir. "Daha geçenlerde gezmeye gittik." gibi bir savunmaya girme. "Tamam canım haklısın, ben de istiyorum, en kısa zamanda gideriz." de, konu kapanır. Tabi ilk fırsatta da sözünü yerine getirirsen iyi olur.

-Küçük ama önemli detaylar.

-Aynen öyle. Mesela karın "Üşüdüm." diyorsa, "Üstünü kalın giy." demeni ya da kombiyi açmanı değil, ona sarılmanı istiyordur.

-Keşke okullarda öğretselerdi biz erkeklere Bükçe'yi. Ne kadar erken başlasak o kadar çabuk kavrayabilirdik belki.

-Haklısı n, aslında ben de sana öğretmek için geç kaldım. Neyse zararın neresinden dönülse kardır.

-Not mu alsaydım... Epeyce detayı varmış dilin.

-Sen bilirsin oğlum, unutacaksan al. Keşke ben de not alıp gelseydim. Umarım sana eksik öğretmem. Şimdi aklıma geldi. Kadınların en nefret ettiği sözcük "Fark etmez."dir. "Fark etmez"i kadınlar "Hiç umurumda değil, ne yaparsan yap." diye anlarlar.

-En değerli sözcük nedir?

-Sen bil bakalım

.-"Seni seviyorum."herhalde

.-Evet, kadınlar "Seni seviyorum." sözünü sık sık duymak isterler. Biz erkekler";Söylemiştim, zaten biliyor." diye bu konuda gaflete düşmemeliyiz.

-Bükçe sadece konuşma dili midir baba? Bunun bir de davranış dili var gibi geliyor bana.

-Zekan kesinlikle bana çekmiş. Ben de tam ona geliyordum. Davranışlar da çok önemli tabii. kadınlar
küçük şeylere önem verirler. Akşam ona sarıl,televizyon izliyorsan sarılarak izle. Gündüz onu düşündüğünü ifade etmek için kısacık da olsa bir mesaj gönder, küçük sürprizler yap. O yemek hazırlarken ona yardım et, salata yap, çay demle.

-Akşam gelip sırt üstü yatmak yok yani.

-Gözünde büyütme.Sayınca çok şey gibi görünüyor ama aslında bunlar zaman alacak, zor ve masraflı şeyler değil. Sen bu küçük şeylere dikkat et, zaten karın sana paşa gibi davranır, seni yormaz. Bir erkek bu küçük şeylere dikkat etmezse zamanını karısıyla büyük kavgalar yaparak geçirir. Sevgiyle geçirmek varken niye kavgayla geçiresin ki? Kadınlar çok vericidir ama, eğer sen hep alıp hiç vermezsen, bir gün birden patlarlar. Küçük küçük alırlarsa, büyük büyük verirler.

-Tamam baba,bunlara dikkat edeceğim.Garson yemek tabaklarını kaldırırken oğlumun telefonu çalmaya başladı. Belli ki nişanlısı arıyor, konuşmak için deniz kenarına doğru adımlamaya başladı. Az sonra geldi.

-Baba çok teşekkür ederim. Bükçe'yi anlamaya başladım. Canan aradı."Salonun perdeleri ne renk olsun karar veremedim, yarın birlikte mi baksak?" dedi. Tam "Fark etmez, sen seç."diyecektim ki bunu senin söylediğin gibi "Ev de perde de umurumda değil." gibi anlayacağı aklıma geldi. "Tabii canım, istersen birlikte bakabiliriz ama ben senin zevkine güveniyorum, sen seç istersen." dedim, çok mutlu oldu. Kendi seçecek.

-O zaten perdeyi çoktan seçmiştir de kadınlar illa yaptıklarını onaylatmak isterler. Birlikte de gitsen o seçtiği perdeyi almak isteyecektir. Biz erkekler onların ne demek istediklerini anlarsak, işlerden kolay sıyırırız.

-Baba tekrar teşekkür ederim. Bu iyiliğini hiç unutmayacağım. Bana Bükçe'yi öğretmeseydin halimi düşünmek bile istemiyorum.

Şanslısın oğlum. Benim seninki gibi bir babam yoktu.Bunları deneye yanıla öğrenmem yıllarımı aldı. Sen yine iyisin, hazıra kondun. Güle güle kullan, isteyene de öğret, herkes de güle güle kullansın. Kullansınlar ki yüzleri gülsün.

Sema Maraşlı'nın Eşimle Tanışmayı Unutmuşuz kitabından...
Изображение
Charmed
ГУРМАН

Фото: 287

Переведите пожалуйста это сообщение. Подружке такое вот пришло

sabah bana Anna orospu onu erkeklere satcam onun icin ugrasiyo hem herşeye kanı para kazancam onu satıp sen benim karımsın dıyo Togaylan birlikte satcam dedi benden söylemesi

neden ....... yeni msnden konuşmaya çalışıyon faceye seni seviyorum yaziyon dahala ayni evdeyiz biz her şeyi görüyorum seni şikayet etcem türkiyeye giremicen

ну как поняла..

утром мне -Анна проститутка я её продам мужикам я занимаюсь этим и к тому же на всё заработаю денег продав её,ты моя жена говорит Togaylan вместе продам сказал обо мне его разговор

почему?... в новом мсне пытаешься разговаривать в фейсбуке ты пишешь я тебя люблю, и мы все еще в том же доме я все вижу, я на тебя пожалуюсь ты в турцию не сможешь вьехать.

Я в ШОКЕ
NatUsoroh
падишах

Фото: 8

переводчики, помогите пожалуйста...простите что много..

---Спасибо тебе большое за поздравление!!!я обязательно передам их своей семье!!!
---ты немного ошибаешься, я попробую пояснить тебе, как отмечем мы Рождество и Новый год в моей семье!!! Рождество как католическое (25.12-26.12) так и православное (06.01-07.01) -это семейный праздник!!!!!тихий и спокойный!ноч на Рождество называется-Святой вечер!!1 красиво украшенный дом!! родные люди, тепло свечей, молитвы за живых и умерших близких!! пожелания счастья и здоровья друг другу!! блюда на столе только постные-количество блюд на столе 12, как и количество апостолов Иисуса Хреста.
А вот на само Рождество Христово (7 января) готовят большой семейный ужин. богатые не постные продукты, которые были запрещены в пост.красное вино.

----кроме этого празднования Рождество имеет и свои особенные блюда и еще некоторые красивые традиции.надеюсь, что когда-то смогу тебе рассказать больше!!

Спасибо Вам огромнейшее!!!!!!!!
kidik
Султан

как всегда нуждаюсь в Вашей помощи.....

1...Таким женщинам как я не говорят "НЕТ"?? ошибаешься!! таким как Я всегда говорт "нет"!! а знаешь почему??...потому что с такой как я нельзя быть мужчиной наполовину...с такой женщиной как я нужно в два раза больше нежности, в два раза больше любви, в два раза больше силы , в два раза больше веры, в два раза больше смелости!!! что самой интересное-такие женщины как я и внушают мужчине все это, дают мужчине сил на все это, дают от своей энергии!!! а мужчины боятся этого!! некоторые из-за своей еще незрелости, некоторые из-за своего возраста, некоторые из-за своей трусости, глупости и т.д.....боятся быть мужчинами!! куда как проще найти себе даму "попроще"!! с которой не нужно думать, с которой не нужно напрягаться, дашь ей половину всего того, что я перечислила--и она все твоя!! готова!!мужчины боятся быть мужчинами!!! боятся горы сдвигать!! плывут по-течению. и ждут милости от Бога...... а Бог смотрит и делает выводы..... -"довольствуешься легко полученым малым...вот и живи с этим....!!".....
2...Сура 13 Гром, Аят 11

Спасибо Вам огромное!!!!!!!!!
kidik
Султан

Девочки, помогите поздравить друзей с Новым годом.

С Новым годом друзья !
Желаю вам новых побед и свершений.
Чтобы на вашем пути вам встречались только добрые люди.
Чтобы удача сопровождала вас во всех начинаниях.
Пусть ваши дома никогда не покидает радость, смех и благополучие.
А небо над вашим городом всегда было мирным
Здоровья вам и вашим близким.
Любите и будьте любимыми!

Спасибо заранее и с наступающим! :))
irinataro
Султан

Фото: 3

Rukis

Спасибо вам огромное за предыдущий перевод....очень благодарна!!!

Дорогие переводчики, помогите пожалуйста понять.........

Günaydın benim tatlı meleğim. Sana bugün böyle mesajı yazmayı hiç istemezdim ama kusuruma bakma ve beni affet lütfen! İnsanlar bazen elindekinin değerini hiç anlamazlar ve onu kaybedeceklerini anladıkları zaman etrafına saldırırlar. Karım seninle görüşmeye başladığımızı anladığı günden beri bana ve aileme huzursuzluk vermeye başladı. Bu durum beni ve ailemi çok rahatsız edince sana bu mesajı yazma ihtiyacı hissettim. Bu benim ikinci evliliğim olmasından dolayı, ailem yeniden tatsız olaylar yaşamak istemiyorlar. Seninle görüşmeme pek sıcak bakmıyorlar. Bunun seninle bir ilgisi yok, sana karşı besledikleri bir kin de yok........İnsanların bizim hakkımızda dedikodu yapmalarından sıkıldılar, artık bazı şeylerin yolunda gitmesini istiyorlar. Seninle bir süre görüşemeyeceğim, sana mesajda gönderemeyeceğim(bunun benim için ne kadar zor olduğunu bilemezsin)Ama bunu yapmak zorundayım, yalnızca ailem için......Hayat bizi nereye götürür yada bize üçüncü bir şans verir mi? Bilmiyorum ama sen bu dünyadaki en özel kişisin benim için(bu mesaj bana çok ağır geldi şimdi) Ne olur beni affet! İnsanlar üzerime çok geliyor, bir yerde çaresiz kaldım. Bizim için dua et, ben hep edeceğim, Allah'tan yardım isteyeceğim. Lütfen beni iyi anla, seni çok ama çok seviyorum..........FATİH

Спасибо вам огромнейшее!!!!!!!!!
kidik
Султан

Модераторы

vika, Natali$ka

Фильтры

След.Пред.

Навигация

Вернуться в Турецкий язык