Rusça gazete

Degisik konulari burada tartisiyoruz

Rusça gazete

Сообщение alperen007 | 2012/06/16 19:56
Merhaba arkadaşlar size danışmak ve fikir almak istediğim bir konu var. öncelikle Rusça bilmiyorum belirteyim.
arkadaşlar ben gazeteciyim ve yerel bir gazetem var, antalyanın bir ilçesinde gazete çıkartıyorum. yaklaşık 2-3 yıldır bir fikrim var. ben rusça bir gazete çıkartmak istiyorum. ama aklımda ki sıradan bir gazete değil, çok farklı olacak antalya bölgesinde yaşayan yerleşik Rus vatandaşlarına yönelik. önceliğim para kazanmak değil işimi iyi ve kaliteli yapmak. ve bu konuda epey araştırma yaptım alt yapı çalışmalarını bitirdim sayılır.
Fikrim şu gazete ilk etapda 15 günlük sonrasında haftalık olacak, abone sistemi olacak, düşük bir ücret karşılığı ama normal gazetelerden farklı olan yönleri olacak. detaya girmeden kısaca bilgilendireyim, mesela Türkiye yaşayan bir Rus vatandaşımız her han gibi bir konuda sıkıntı yaşadı, hukuksal, sağlıksal gibi bu konularda hiç bir ücret ve karşılık beklemeden yardımcı olacağız danışmanlık yapacağız. Mesela avukatlık bir durumda bizim avukatımız veya anlaştığımız avukat arkadaş bir karşılık beklemeden sorunların nasıl çözüleceğini ve neler yapması gerektiğini anlatarak yolunu yordamını anlatacak. Lütfen bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz? ve kesinlikle fikirleriniz çok önemli olumlu olumsuz fark etmez lütfen paylaşın.
alperen007
даешь персональный титул!!..

Re: Rusça gazete

Сообщение Machu_Pikchu | 2012/06/17 11:42
Yayına çıkardığınız gazeteniz linkini veribilir misiniz?
Ben size yardımcı olmak isterim. Rusça yazıcalacak konular çok fazla. Bana ait professionel dergilerde mesleğim ilgili bir kaç tane yayınlarım var. "Ruslar Türkiye'de" konusu ise uzun zamandır iceliyorum ve bu konuda ham çalışmalarım var. Sizin yaptığınız işleriniz ilgili ve projeniz hakkında bilgi alabilirsem eğer ortak bir çalışma yapabiliriz, düşünüyorum.
Вы не обидѣтѣсь, еслѣ мы на этѣм cѣгодня закончѣм?
Machu_Pikchu

Фото: 19

Сообщение alperen007 | 2012/06/17 17:19
Tabiki ortak çalışma yapabiliriz. sizin öğrenmek istediğiniz konular nelerdir onları yazarsanız bende cevap olarak yazmaya gayret ederim
alperen007

Сообщение alperen007 | 2012/06/19 14:30
Arkadaşlar bu konuda fikri olan yokmu?
alperen007

Сообщение Machu_Pikchu | 2012/06/19 16:58
Fikrim şu gazete ilk etapda 15 günlük sonrasında haftalık olacak, abone sistemi olacak, düşük bir ücret karşılığı ama normal gazetelerden farklı olan yönleri olacak. detaya girmeden kısaca bilgilendireyim, mesela Türkiye yaşayan bir Rus vatandaşımız her han gibi bir konuda sıkıntı yaşadı, hukuksal, sağlıksal gibi bu konularda hiç bir ücret ve karşılık beklemeden yardımcı olacağız danışmanlık yapacağız. Mesela avukatlık bir durumda bizim avukatımız veya anlaştığımız avukat arkadaş bir karşılık beklemeden sorunların nasıl çözüleceğini ve neler yapması gerektiğini anlatarak yolunu yordamını anlatacak. Lütfen bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz? ve kesinlikle fikirleriniz çok önemli olumlu olumsuz fark etmez lütfen paylaşın.

Daha önce sizin bu konuda her hangi bir yayın oldu mu?(Tükçede tabiki).
Sıkıntı yaşayan Ruslar ilgili hangi çalışma içinde bulunduğunuz ve bununla ilgili ne tecrubeniz, ve bilginiziniz var paylaşır mısınız?

Mesele: Türkiye'de yaşadığı süreçte ister eşinden, ister yasal olarak sıkıntı (bazıların oturma izni bile yok, ve bunu nedir bile bilmiyen var) ve v.s. bir Rusa her hangi bir yardım, danışmanlık daha önce yaptınız mı?

Her hangi bir deporte edilen Rus ilgili polise gittiğiniz mi gördunuz bu ne olduğunu? Veya T.C. mahkemeye karşı çıktığı bir Rus'a yardım ettiniz mi?
Machu_Pikchu

Сообщение alperen007 | 2012/06/19 17:56
Sevgili dostum evet 8 yıldır günlük olarak bir gazete çıkartıyorum. Size özel mesaj olarak linkinide göndermiştim. Evet daha önce alanyada buna benzer bir girişimim oldu ama maalesef o yıl yaşadığım maddi sıkıntılar nedeni ile gazeteyi çıkartamadım. fakat bu arada iştende vazgeçmedim. bu konu ile alakalı olarak yerleşik olarak yaşayan vatandaşlarımızla görüşmeler yaptım. Tabiki bu konuda bir danışmanlık yapmadım, ama bu konuda görüştüğüm sağlık kuruluşları ve hukuk büroları oldu. sıcak bakmayanların olduğu gibi heves eden insanlarda oldu.
tam olarak demek istediğinizi tam anlayamamakla beraber geçtiğimiz yıllarda Antalyada bir emlakçı tarafından dolandırılan ve bir arkadaş vasıtası ile gazetemize başvuran bir rus aileye elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalıştım.
Bahsettiğiniz sıkıntıları biliyorum ve bu yüzden bu kadar ince eleyip sık dokuyorum. Sonuçta bu işe bana göre çok iyi bir meblağ para yatıracağım. Sonuçta bu forma bu konuyu açmamın amacı önümüze çıkacak olası sıkıntıları görmekti. ve bu konuda neler yapılabilir öğrenmekti.
alperen007

Сообщение Machu_Pikchu | 2012/06/19 18:48
Ben linkiniz baktım. Cevap yazamadım. Çünkü profilenizde ayarlama engel modunda çalışıyor.

Ruslar ilgili gazetenizde yazılar bulamadığım için bu yuzden sordum.

ben bunu anlamadım: siz tamamen Rusça'da yayın yapacaksınız veya iki dilde olarak yayını planlyorsunuz?

Ruslar için konular belli;

1.Yabancı ilgili T.C. yasalar (her türlü emlak, oturma, eğitim şartları, evlilik, boşanma ve v.s. vs.)
2.Türkiye'de yaşayan Ruslar için alış-veriş haberleri, etkinlik,kültürel, siyası konular rehberi.
3.Rusya'dan ve BDT ulkelerden yönelik turizm rehberi.(Bunlar 15 tane ülke var ve herkesin istekleri ve imkanları farklıdır.)
3.Türkiye'de iş imkanları, (yasalar, Türkiye'de işi ararken önemli noktalar ve bunun benzeri yayınlar)
4.Eğitim konuları, (lisans; ön lisans; master sınavları, uluslararası projeler, önemli bilim araştırmalar ve benzer).
5.Bu bölüm Türkiye'ye dinamik gelişimi gören sektörler hakkında rehber olabilir.(turizm,teknoloji sektor olabilir ve diğerleri araştırmak gerekir) yanı bir bölüm bilgi paylaşımı olabilir.
6.Çocuklara ilgili makamlar.
7.Türkiye'de etkinlik, Türçeden çeviri tarih yayınları ve benzer.
8.Türkiye'de 5 tane Rus dernekler var. Onlar hakkında bilgi ve haberdar.
9.Gerçek hikayeler. Bugun bir Rus bayan'dan onun zor hayatı anlatan hikayi yayını yapabilmek için izin aldım.
Machu_Pikchu

Сообщение alperen007 | 2012/06/19 19:00
Kardeşim şöyle anlatayım gazete tek dil Rusça olacak . Türkçe gazete okumak isteyene alternatif çok hem yerel bazda hemde ulusal bazda.
şuanki gazete sadece türklere yönelik yerel bir gazete.

9 soruda tam benim anlatmak istediklerimi anlatmışsınız. burada bana göre yanlışsam düzeltin önemli olan güven. yani gazete okuyucusu hitap edilen kesim gazeteye güvenmeli ve inanmalı. o yüzden okuyucuyu bağlayacak çalışmalar yapmalıyız. bu konuda açık yüreklilikle ben yetersizim öncelikle dil problemim var. ama diğer konuların hepsini çözebilirim bürokrasi ve diğer sorunlar için koştururum. eğer sıkıntı yaşayan bir okuyucumuz olursa onun sıkıntısı için bakanlık düzeyinde bile mücadele ederim.
bu arada yine dil problemi yüzünden özel mail sorununu çözemiyorum ama adresim görünmesi lazım profilimde görünüyorsa mail atın daha detaylı konuşalım
alperen007

Сообщение tudanya33 | 2012/06/20 00:22
galiba bu sayfadaki alperen007 sizsiniz hüseyin bey. "Aşkı beceremeyenlerdenim" başlıklı yazınızı okumak için üye olmak gerekirmiş, ben üye olmadım, ancak neden rusca bilmediğiniz halde rusca bir gazete çıkarmak istiyorsunuzun cevabı o yazınızda olabilir mi?

Изображение
tudanya33

Сообщение tudanya33 | 2012/06/20 00:47
полная классификация о проблемах российских людей в Турции....
соответствующие люди могут легко заплатить за эту распечатку...
этот парень кто то другой печальный законченный возлюбленный роман?
tudanya33

Сообщение alperen007 | 2012/06/20 11:14
Hanım efendi, evet o denemenin yazarı benim, ama o yazının gazete ile ne gibi bir ilgisi olabilir o noktayı anlayamadım. Bu tür aşk, ayrılık üzerine denemeler yazmayı seviyorum ama hobi olarak. Bu konuda kendimede çok güveniyorum. Ama gazete çıkartmakla alakası yok.
Sonuçta gazete çıkartmakta bir ticaret ve ben bu alanda çok büyük bir açık olduğunu gördüm. Benim düşündüğüm şekilde kim olursa olsun gazete çıkaran kazanacak. vede şuda çok önemli bu gazete çıkarsa rusca bilen 7 ile 10 kişi arasında bir istihdam sağlanacak. Lütfen şunuda unutmayın bugün ulusal manada gazete çıkartan patronların yüzde 95 gazetecilikten hiç anlamaz. Ama ben 2000 yılından beri bu sektörün içindeyim ve 2005 itibari ilede kendime ait gazetem var. yani dil bilmesemde dil bilen bir ekiple çok güzel bir gazete ortaya çıkabilir. Sonuçta çıkan bu gazeteden ben para kazanacağım ama bunu yaparken para kazanma hedefim gazete alan kişiler değil gazeteye ilan verecek olan diğer potansiyel müşteriler olacak.
alperen007

Сообщение Machu_Pikchu | 2012/06/21 09:59
Şuanda ihtiyaciniz Turkçe-Rusça bilen bir eleman sizinle çalışmaka isteyen almak gerekiyor.
Bu da üniversite okuyan yabancı öğrencilerinden biri olur. Veya burada iş arayanlardan biri olur.

Bu eleman sizin gazede hedefleyen faaliyet hakkında gerekli ilan metinleri hazırlar. Burada Rusça bölümde ilan birakıcaksınız.

Çünkü gazete sadece bir çevirmenle yürütemezsiniz. Hemde bu da var; burada okuyan yabancı çevirmen Rusçada zayıflığı (gramer mesele) var. Dolaysıla çok iyi Rusça bilen editör da ihtiyacınız var.

Belli bir bütçeniz varsa ona göre gazetenin modeli ve gereken işleri yaparsınız. Bu web sayfada tercumanlık işi arayan çok fazla kişi var. Size gerekli kişi işi arayan tavisiye edebilirim.

Ama ondan önce bunu bilmeniz gerekiyor: planlarınız, iş çalışma tarzları(part-time/full-time; online); ödeme konusunda çok net ve açık olmalısınız.

Yani burada kalkıp ben Rusça bilmiyorum bana yardım edin geçmez. Herkezin bir yurutülen işi var, veya yoksa bir iş aramada peşinde.

Ayrıca sizinle çalışmak isteyen kişilere mutlaka siz kim olduğunu tanıtmak gerekiyor.
Güvenmek için bir presentation/articles/links/reference daha sağlamlı olmalı.

Yani verdiğiniz linkiniz ve internetten tudanya tarafından gözterdiği örnek maalesef bana bir güven vermedi. Sorry, buraya daha önce çok adamlar geldi iş bahaneyle Rus kızlar tavlamaya çalışyor. Türkçe bilmeyen kizlar bunu yer.

önemli olan siz guven kazanmalısınız. Burada uzun zaman yaşayan Ruslar herkeze kolay kolay inanmaz.
Machu_Pikchu

Сообщение alperen007 | 2012/06/21 22:23
Kardeşim öncelikle teşekkür ederim, ancak şunu söyleyeyim.
Birincisi forumda konuyu açarkende belirttiğim gibi danışmak ve fikir almak için bu formu açtım. gelin ortak olalım veya bana rusça bilen kız bulun diye bir şey yok.
Yani sizden öğrenmek istediğim bu iş olurmu olmazmı?
İkincisi, bu işi yapmak için çok iyi rusca bilen türkler olamazmı?
Üçüncüsü, bu işi kız tavlamaya nasıl getirdiniz?
Dördüncüsü size güven sağlamak için ne yapmam gerekiyor?
Beşincisi acaba sadece bu siteye kız tavlamak içinmi üye olduğu düşünülüyor.
Altıncısı geçen yılki vergi matrağım yaklaşık olarak 127 bin tl, bunu Antalya ticaret odasına M.H Matbaacılık olarak sorabilirsiniz de bu size güven sağlamak için yeterlimi?
yedincisi ortak aramıyorum ama yinede hakkımda istihbarat yapmak istiyorsanız bunu yapmak benim hakkımda çok kolay, Büromuza gelip ziyaret edenilirsiniz, antalya bölgesinde yaşayan gazeteci tanıdıklarınıza Korkuteli Gündem Gazetesi nasıldır diye sorabilirsiniz.
Sekizincisi sadece sorduğum bir fikir ve buna bu iş olur veya kardeşim hiç uğraşma bu iş olmaz demek varken başka mecralara çekmek insafa sığarmı?
Dokuzuncusu, yaw bir insan duygusal yazı yazmasını becerebiliyor veya yazıyor diye hakarete varan tespitler nasıl yapılabiliyor?
Kaldı ki saygı değer tudanya'nın beni suçlamasına sebep olan yanlış anlaşılmalara sebep vermemek için aşağıda paylaşacağım o yazımı bulup beni yani hiç tanımadığı birini hiç bana sorup hakkımda bilgi alma zahmetine girmeden suçlaması doğrumu?
şuan çıkardığım gazete 8 yıllık bir gazeteyi acaba biz kız tavlama aracımı olarak kullanıyoruz? bumudur anlayış.
bu kadar acımasız olmak gerekiyormu?
tekrar ediyorum ben burada eleman aramıyorum, ortak hiç aramıyorum.
kardeşim gazete çıkarmaya yetecek maddi imkanım var ve bu işten para kazanabileceğini düşünüyorum. 2000 yılından beride muhabirliğinden grafikerliğine kadar gazetenin her bölümünde çalıştım ve bu işi biliyorum. Soru net ben bu işi yapsam tutarmı tutmazmı? tutmazsa neden tutmaz?
Arkadaşlar kafanızı ağrıttım özür dilerim ama bunlarıda açıklamam gerekiyordu
alperen007

Сообщение Tuğrul Güriş | 2013/10/14 02:30
Rusça gazete çıkarma konusundaki fikirlerinize içtenlikle katılıyorum.Bana yazarsanız size destek sağlayabileceğimi sanıyorum.
Saygılarımla.
Tuğrul Güriş

Модераторы

vika, Natali$ka

Фильтры

Навигация

Вернуться в Sohbet Sohbet