2011 Yılı Genel Seçim Sonuçları

Degisik konulari burada tartisiyoruz
улетаю в даль безоблачную
в город жаркий пятизвездочный!
lida83
лягушка-путешественница

Фото: 48

bir şeyler yazsaydın altına konuşsaydık...
karsiyakali
падишах

KOYUN denilen halkın %50 si iktidardaki partiyi tekrardan başa getirdi..abes kacacak ama KOYUN diye bagırdılar her iki kişiden biri KOYDU o cıgırtkanlık yapanlara..2+2=4 yani....:))
hummer
ХуММеР

Фото: 4

KOYUN denilen halkın %50 si iktidardaki partiyi tekrardan başa getirdi..abes kacacak ama KOYUN diye bagırdılar her iki kişiden biri KOYDU o cıgırtkanlık yapanlara..2+2=4 yani....:))

koyan, koyulan diye bir şey olmamalı. çıkan sonuçta seçilen başbakan ve vekiller, ona oy vermiş olsun olmasın herkesin başbakanı ve vekilleri en azından resmi bakımdan.
net görüş için sağol. :)
karsiyakali
падишах

karsiyakalı daha dun bu Cumhurbaskanı Benim Cumhurbaskanım değil, bu Başbakan benim Başbakanım değil diye anıran eşek doluydu Türkiye biz unutmadık ve sana katılmıyorum şimdi, halen daha o zihniyette bir sürü eşek var, lafa sıra gelince demokrasi diye bir taraflarını yırtarlar, demokratik bir seçimle halkın %50 oyunu alıp başa gelen şahısa hakaret yagdırmaktan geri kalmazlar..burası yeri değil gereken yerlerde zaten biz tartısıyor hakettikleri cevapları tokat gibi vuruyoruz yuzlerine.burada konuyuda uzatmak istemiyorum:)...ayrıca benim gizleyecek saklayacak bir fikrim, dusuncem yok.... birileri cıkıp Halkın %60'ı aptaldır diye ANIRABİLİYORSA bu ülkede bizde en azından ne tarafta oldugumuzu acıkca soyleyebilelim demi:)

Not: Anırmak= eşeğin cıkardıgı sestir..bilmeyen arkadaslar olabilir:D
hummer
ХуММеР

Фото: 4

parti fanatiği olmamak daha doğru, tabi benim şahsi düşüncelerime göre. desteklediğimiz partiye karşı eleştirel açıyı kaybediyoruz böyle olunca, diğer gruplarla fikir çatışmalarında da ölçüyü kaçırıyoruz. neticede, bende, benim tam zıttımda olan kişide bu ülkenin iyiliğinin kendi yolu olduğunu düşünüyor. fikir çatışmaları olmazsa daha iyiye de ulaşılmaz, gerçi benim dediklerim düşünceden öteye gitmez, mutlaka patlak veriyor,verecekte. düşünsel dünyamızda eksikler var,ya hakaret ediyoruz ya hakaret yiyiyoruz. hakaretler öyle yerlere çıkıyor ki en sabırlı olan bile dayanamıyor normal olarak. uzun süredir kanımızda bir uyuşturucu var, zihnimizin parlaklığını alıyor, oysa bu toprağın çocuklarının sahip olduğu genetik miras dünyanın hiçbir tarafında yok. bu uyuşturucunun etkisi geçecek, türk milleti(türk ve kendisiyle beraber olan tüm etnik gruplar) yükselecek ama bizim ömrümüz yetmeyecek.
mesajımın %70 i konuyla alakasız mı oldu.. pfff, sağlık olsun.
karsiyakali
падишах

bunu niye buraya koydunuz bilmem, ayrıca sonradan hiçbir yorum da yapmadınız amacınızı bilmiyorum.

ama biz türkler kolay gaza gelen mutlu mesut yaşayan insanlarız, üstelik şimdi bir zafer sarhoşluğu içindeyiz, ben de birşeyler gazlayayım madem...

bie seçim daha bitti, yeni yönetim on yıldır iktidarda ve eskileri gibi sanırım bir aksilik olmazsa (eskiler 1950'den beri ara sıra küçük kesintilerle 50 yıl devam etmişti) demek ki 30-40 yıl daha iktidarda kalır. önceki 50 yılda artı son on yılda türkiyenin içinde bulunduğu durum şu:

gelir adaletsizliği bakımından dünyanın önde gelen ülkelerinden...

bebek ölümlerinde dünyada ilk sıralardan hiç kopmayan...

yolsuzluk ve rüşvet liginde hep önde olan...

okuma oranlarında gelişmiş toplumlara göre yirmibin kez daha az okuyan (sadece bir rakam vereceğim: japonyada bir kişi yılda ortalama 20 kitap okuyor, fransada 15... türkiyede ise 12000(onikibin) kişi yılda ancak bir kitap okuyor!!! yani japonyaya göre yirmidörtbin kez daha az...)
yabancı dillerden türkçeye çevrilen bilimsel makalelerin oranı günbe gün düşmekte...

dünyanın en pahalı akaryakıtını kullanan, en pahalı iletişim vergisinin var olduğu bir ülkeyiz...

düzgün vergi toplayamamanın en belirgin özelliği olan dolaylı/dolaysız vergi oranının en yüksek olduğu ülkelerin başındayız...

yarısı kayıt dışında olan ekonomisini bir türlü kayıt altına alamayan (aslında almayan işine gelmiyor çünkü) bir ülkeyiz...

OECD ülkeleri arasında lise mezunlarına yaptırılan okuduğunu anlama anketinde (2010 yılı) 136 ülke arasında 109. sırayı kaptık... neyseki bizden daha kötü 27 ülke daha var dünyada demek ki...

eğitim sisteminde (orta okul ve lisede) herkese zorunlu olan bir dili-ingilizce örneğin- öğretmeyi bir türlü beceremeyen bir ülkeyiz...

daha önceden üniversite giriş sınavlarında devletin çeşitli yüksek! kademelerindeki insanların(subay, hakim,savcı, polis vs...) çocuklarına cevap anahtarlarını veren şimdi ise bunu bir cemaate bağlılıkla ilişkilendiren bir toplumuz...

ama biz mutluyuz. öyle ki PICASSO'ya o ünlü GUERNICA tablosunu yaptıran ispandaki iç savaşın en vahşi olduğu bir dönemde oraya giden Yahya Kemal Beyatlı adlı şairimiz dönüşte Endülüste Raks isimli şiirini yazabilmiştir. Sonradan bu şiir bestelendi ve şarkı yapıldı; zil şal ve gül diye başlar, insanların boğazlandığı bir yeri güzel ispanyol kadınlarının inceliğinde böyle anlatırız...

Şiir deyince; üstad PUŞKİN'in yaptığı gibi dünyanın en güzel şiirlerini yazıp sonra da kahramanca ve asil bir ölüme bile bile gitme cesaretini gösteremeyen bir toplumuz. Çünkü bizde mertçe düello geleneği yoktur, bizde pusu kurma vardır. O yüzden olsa gerek sayısının dahi bilinmediği (kimi bin diyor kimi onyedibin) faili meçhul cinayetler vardır. devlet eliyle işletilmiş olduğu için cinayeti işleyenler otuz yıldır bulunamamıştır, bulunmayacaktır da...

bize doğruyu söyleyenleri de sevmeyiz çünkü atasözümüz var; doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar diye... ya yakarız, ya keseriz, hiç bir şey yapamazsak kovarız gitsin memleketimizden...çünkü ya sevecek ya da terkedecektir ülkeyi böyleleri... bize tatlı masallar gerek yastığa başımızı huzur içinde yaslatacak, her türlü pisliğimizi unutturacak...

önceden bu yukarda sıraladığım bilgilerin kaynağı olan çeşitli istatistikleri öğrenmek zordu, şimdi dünya küçüldü, her türlü bilgiye ulaşmak kolaylaşınca işler daha iyi yürüyecek zannediyor insan mutlu bir şekilde değil mi...

ama yönetimler buna da bir çare buldu... (bu şimdi tüm dünyada geçerli sadece ülkemizde değil haksızlık etmeyeyim) o da şu: beyinleri gereksiz bilgilerle doldurmak, türkçesi beyin ishali yapmak...

bir sürü abuk sabuk yarışmalar, diziler,
baldır bacak ooh ne güzel hayat!!!
seçim zamanı bol bol vaat...
biraz ulüfat...
yan gel de yat...

Mutluyum, mutlusun, mutlu...
Ne mutlu!!!
vicious_circle
Султан

Фото: 22

Sizin fikirlerinize tamamen katılıyorum.

Ama bu da var, Türk milliyeti araplar değil. Araplar yürt dışında eğitim alırken ülkeye dönünce yıllarca yaşadığı hayatı ve mentalite aynı devam eder. Arap ülkelerde teknoloji gelişmiş olduğuna rağmen, arapların kafalar hiç değişmez.

Türk halkı çok farklı: sürekli gelişim ve çelişki içindedir. Türk gençler daha iyi bir hayatı ulaşmak için hep sınav, karyer, eğitimine ve bireysel gelişimine önem verir. Yurt dışında çalışan Türkler ne varsa en iyisini alır ve eve dönünce uyugulamak ister. Türkiye'de Cumhüruyeti kurduğundan beri Atatürk'un demokrası korumak her zaman zordur. Çünkü bu alt yapı devretmek uğraşanlar Türkiyede her zaman çok fazladır. Kim Irana, arap sistemine dönüşturmek istese bile, boşuna uğraşır. Negatif ve karamsal prognozunuza rağmen Türkiye'de Irandaki, arap ülkelerindeki gibi senaryosu olmayacak eminim.
Вы не обидѣтѣсь, еслѣ мы на этѣм cѣгодня закончѣм?
Machu_Pikchu

Фото: 19

Yazıda dikkat ettiyseniz Türkiye'nin son 60 yıllık durumu ele alınmıştır. Burada başka ülkelerin durumuyla ilgili bir şey yok.

Her şey sadece kendisinin değişip değişmediği ile kıyaslanmalı. Arap ve İran'ı bilmem. Sadece şunu bilirim: Teknoloji satın alarak, teknolojiye sahip olunmaz, kullanıcı olunur. Teknolojiye sahip olmak demek teknoloji üretecek bilgiye sahip olmak demektir. Ne araplarda ne de bizde yüksek teknoloji yoktur. Komşularımız için de kendilerini geçmişleri ile kıyaslayıp ders çıkarmalarını dileyebilirim sadece.

Geçmişten ders alalım ama ileriye bakalım artık.

İnsan fıtratı (yapısı) tekdir, bir tanedir, değişmez. Aradaki fark sadece eğitimdedir. Yazınızda arapları hedef almışsınız. Hiçbir ulusa kızılmamalı, bu ırkçılıktır. Sadece her ulustan cahiller hedef alınmalı. Tıpkı onları yönetenlerin yaptığı gibi... Yalnız, yöneticiler onları cahil bırakmak hedefindedirler ki bu sayede halk aldatıldığını kolayca anlamasın, diğer insanlar ise bu cahil kesimin bilinçlenmesine yardımcı olmalı, hepsi bu kadar.

Türkiye dediğiniz ülkelerin hiç birine 500 yıldır benzemedi, bundan sonra da benzemez, böyle bir endişe temelsizdir ve yanlıştır.

Türkiye'de eğitimin kalitesi ve buna bağlı olarak da eğitime devlet tarafından verilen önem azaldı, halk için ise eğitim hala çok önemli. O yüzden ana babalar çocuklarını her türlü olanaksızlıklarına rağmen iyi bir eğitim için bireysel uğraşı içindeler... Ama devlet ve hükümetler sadece seyirci buna kızıyorum. 15 avrupa ülkesinde 10 yılını çalışarak geçiren biri olarak söyleyebilirim ki Anadolu toprakları, dünyanın en güzel yerleri arasında ilk sıralardadır objektif olarak. Ama ben bu konuda tarafsız olamıyorum bence dünyanın en güzel yeri, çünkü burada doğdum, ve burada ölmek istiyorum, halkı da saf ve temizdir. Kızdığım şey ise yöneticilerdir. Hepsi sahtekar ve sadece kendi geleceklerini düşünen basit insanlar... (istisnalar kaideyi bozmaz).
Çözümü ise yine bu halk bulacak. Onun için öncelikle daha kaliteli eğitim istiyorum ben devletten başka bir şey değil...

Yoksa kendi kendimizi kandırmayla ilerlemek olası değil artık bu internet dünyasında.

Baksanıza yoksa neden ben bunları bir rus sitesinde çoğunluğu rus turistlerin oluşturduğu bir sitede yazıyorum ki...
vicious_circle
Султан

Фото: 22

Модераторы

vika, Natali$ka

Фильтры

Навигация

Вернуться в Sohbet Sohbet