dort es???

Degisik konulari burada tartisiyoruz

dort es???

Сообщение Irochka | 2010/11/24 08:17

22 çocuğa bakamıyor, yine de çocuk istiyor

Adana’da, tarla sahiplerine Şanlıurfa’dan işçi temin ederek geçimini sağlamaya çalışan 53 yaşında, 2'si evli toplam 24 çocuk babası elci Süleyman Akbırak, okul çağındaki 11 çocuğunun masrafları için yardım bekliyor. Elci Süleyman, yaşadığı sıkıntılara rağmen çocuk sayısını artırmaktan vazgeçmiyor.

09 Kasım 2010

Elci Süleyman Akbırak, Türkiye’nin tarım merkezlerinden Çukurova’da, tarımsal faaliyetlerin en yoğun yapıldığı Karataş yolunda, merkez Yüreğir ilçesine bağlı Helvacı köyünde yaşıyor. Süleyman Akbırak, bir toprak sahibi tarafından tahsis edilen, duvarları taştan, çatısı çinkodan yapılmış, derme çatma iki odada eşleri ve çocuklarıyla birlikte yaşamını sürdürüyor.

Evli 2 çocuğundan 5 torunu bulunan, biri resmi nikahlı 4 kadından olan 22 çocuğuyla ilkel koşullarda yaşayan Süleyman Akbırak ve ailesinin yemek yapabilecekleri mutfakları bile yok.

Yemeklerini dört taş üzerine koydukları tencerede, çevreden topladıkları çalıları ve odun parçalarını yakarak pişiren aile fertleri, iki odalı evin ortasına, pamuk haralları ve naylon parçalarıyla etrafını çevirdikleri tuvalette ihtiyaçlarını gideriyor, aynı koşullarda yapılmış banyoda soğuk kış günlerinde adeta titreyerek banyo yapabiliyorlar.

Süleyman Akbırak, tek geçim kaynağının elcilik olduğunu ancak, makineleşmeyle birlikte bu mesleğin de artık karın doyurmadığını söyledi.

Uzun yıllar önce Çukurova’ya her yıl pamuk toplama sezonunda 500-600 işçi getirdiğini anlatan Akbırak, makineleşme sonucu bu sayının bugün 70’lere kadar düştüğünü belirterek, şunları kaydetti:

"İşçi sayısı düşünce bizim gelirimiz de azalıyor. İşçi günlük 15 kazanıyorsa, bunun 2 lirası elci payı oluyor. Eskiden kazandığım para fazlasıyla yetiyordu ancak, şimdi yetmiyor. Yine eskiden her gün iş vardı, şimdi bir gün çalışıyorsak, 10 gün yatıyoruz. Toprak ağaları işçinin parasını da hasat sonrasına bırakıyor. Bütün bir sezon çalışıp ağanın malını satıp parayı bize ödemesini bekliyoruz. İşçinin memleketten toplanması, taşınması biz elcilere ait. Bunların hepsi maliyet oluşturduğundan aldığım elcilik payı daha da düşüyor."

Elci Süleyman Akbırak, tahsilinin olmadığını, yapabilecek başka bir işinin de bulunmadığını belirterek, "50 yaşından sonra yeni bir meslek de öğrenemem. Bu yüzden en azından çocuklarım cahil kalmasın, tarım işçiliğine bel bağlamasınlar diye okusunlar istiyorum. Şu anda 11 çocuğum okul çağında ancak, masraflarını karşılayamıyorum" dedi.

Devletin verdiği yeşil kart sayesinde sağlık hizmetinde sıkıntı yaşamadıklarını, okul kitaplarını da devletin karşıladığını belirten Elci Süleyman Akbırak, "24 çocuk sahibiyim. Ancak halen çocuk sayısını artırmak istiyorum. İmam nikahlı iki eşimden yaşadığım sorunlar nedeniyle ayrıldım. Ancak çok çocuk hedefimden vazgeçmedim. Çocukları seviyorum. Fakat pantolondan, çoraba, paltoya ve kırtasiyeye kadar çok çeşitli masrafları var. Çocukların ihtiyaçlarını karşılayamıyorum. Bunun için yardım bekliyorum" diye konuştu.

kaynak
Azy gum garum gerum, gazy gumga... Azy gum garum gerum, gazy gumga
Irochka
Sonnige Paradys

Фото: 205

Re: dort es???

Сообщение Irochka | 2010/11/24 08:34
bir kimse bana anlatabilir mi, iki odada mutfağı olmayan evde eşler ve çocuklarla birlikte nasıl yaşanır? cinsi ilişki gözlerinin önünde mi oluyor?
kendi çocuklara bakma imkanı yok ise niçin onları yapmaya devam etmek?
Irochka
Sonnige Paradys

Сообщение vicious_circle | 2010/11/24 13:59
bir kimse bana anlatabilir mi, iki odada mutfağı olmayan evde eşler ve çocuklarla birlikte nasıl yaşanır? cinsi ilişki gözlerinin önünde mi oluyor?

Feodalite Rusya'da bitti mi? Oralarda bir yerlerde çok eşli ve çok çocuklu aileler yok mu? Bilmediğim için gerçekten soruyorum. Ama buralarda bazı yerlerde feodalite devam ediyor. Çok çocuk, tarlada daha çok insanın çalışması demek. Eşler arasındaki ilişki ise sanırım gece diğerlerinin uyuduğunu varsayıp gerçekleşiyor, başka nasıl olabilir ki...
vicious_circle
Султан

Фото: 22

Сообщение хаяла | 2010/11/24 15:39
Ira buna zaten yasanmak denmez.... Cehaletten iste.... gerci bu cumleye ben bile sinirleniyorum.
Boyle haberleri duydugumda beynime kan sicriyor. Adam ve esleri tartisilmaya bile degmezler
benim hep cocuklara icim aciyor. Guzel bir ailenin cocugu olmak varken kaderlerinde boyle bir ailede buyumek varmis ...

Cinsel iliskiye gelindiginde ise o da tam komedi yani...... 4 kadindan bence ilk 3'u zaten siralamadan cikartilmali. 4. odaklanilmistir.... O da Abuzettin beyin yorum getirdigi disinda degildir. Millet uyuduktan sonra. Gerci millet gercekten uyumusa .. Kadin milleti bu
хаяла
Султан

Фото: 0

Сообщение Irochka | 2010/11/25 06:57

Feodalite Rusya'da bitti mi? Oralarda bir yerlerde çok eşli ve çok çocuklu aileler yok mu? Bilmediğim için gerçekten soruyorum. Ama buralarda bazı yerlerde feodalite devam ediyor. Çok çocuk, tarlada daha çok insanın çalışması demek. Eşler arasındaki ilişki ise sanırım gece diğerlerinin uyuduğunu varsayıp gerçekleşiyor, başka nasıl olabilir ki...

Rusyanın her yerinde durumun nasıl olduğunu söyleyemem, ama genelde feodalite çoktan bitmiş sayılır. Ama çok eşli aileler kesin yok Zaten böyle bir şey yasak kanuna göre. Çok çocuklu aileler var galiba bir yerde, ama Rusyadaki ortalama bir ailede çocuk sayısınının üçten fazla olduğunu çok çok seyrek karşılaşılır. Tarlada çok işçi olacak diye söylüyorsunuz... Ya o halde tarla niçin o aileyi geçindiremez? Bir de çocuklar tarlada mı çalışmalılar? Onların işi okumak. Eh! Gece hakkında bir şey yazmam bile...
Irochka
Sonnige Paradys

Сообщение Irochka | 2010/11/25 07:07
Ira buna zaten yasanmak denmez.... Cehaletten iste.... gerci bu cumleye ben bile sinirleniyorum.
Boyle haberleri duydugumda beynime kan sicriyor. Adam ve esleri tartisilmaya bile degmezler
benim hep cocuklara icim aciyor. Guzel bir ailenin cocugu olmak varken kaderlerinde boyle bir ailede buyumek varmis ...

Cinsel iliskiye gelindiginde ise o da tam komedi yani...... 4 kadindan bence ilk 3'u zaten siralamadan cikartilmali. 4. odaklanilmistir.... O da Abuzettin beyin yorum getirdigi disinda degildir. Millet uyuduktan sonra. Gerci millet gercekten uyumusa .. Kadin milleti bu

her kelimende haklısın
Irochka
Sonnige Paradys

Сообщение vicious_circle | 2010/11/25 19:11
Tarlada çok işçi olacak diye söylüyorsunuz... Ya o halde tarla niçin o aileyi geçindiremez? Bir de çocuklar tarlada mı çalışmalılar? Onların işi okumak. Eh! Gece hakkında bir şey yazmam bile...

Eee feodalite zaten boyle bir sey. Siz onceki yazınızda biri anlatabilir mi diye sordunuz ben de anlattım. Ama bu feodaliteyi savundugum anlamına gelmiyor tabii. Sözlerinize katılıyorum ama ozellikle ülkenin dogusunda olan da bu... Orta ve batı anadoluda ne bu kadar yogun bir ağalık düzeni ne de iki rakamlı (10 ve üzeri) çocuk sayısına raslamak pek mümkün değildir.
vicious_circle
Султан

Сообщение Irochka | 2010/11/25 20:33
bende şu sorunuza

Feodalite Rusya'da bitti mi? Oralarda bir yerlerde çok eşli ve çok çocuklu aileler yok mu? Bilmediğim için gerçekten soruyorum.

cevap verdim
Irochka
Sonnige Paradys

Сообщение karsiyakali | 2010/12/01 00:42
afferim ona ya. biz vergimizi ödüyoruz nasılsa, dert etmesin sağlık masraflarını, yapsın 24 tane daha
karsiyakali
падишах

Сообщение qwertyuo | 2010/12/12 00:30

ben 8 kari alacam senide ozel kaynana olarak transfer edecem kaleci omer seni lşkhjşıhjş
qwertyuo
странствующий суфий

Сообщение vicious_circle | 2010/12/12 02:16
İlk defa yazdığın bir yerde böyle sulu ve edepsizce yazdığına göre nasıl biri olduğun hakkında yeterli ipucu verdin. Söyleyecek bir lafın varsa doğru dürüst ifade et, yoksa çek git buralardan. . Böyle yazmağa devam edersen yasaklanacağını bilmelisin.
vicious_circle
Султан

Сообщение Irochka | 2010/12/12 08:40
cahil insan, bir konuda ne söyleyeceğini bilmeden, genel olarak küstahlık etmeye başlar
Irochka
Sonnige Paradys

Модераторы

vika, Natali$ka

Фильтры

Навигация

Вернуться в Sohbet Sohbet